۱۳۹۹/۰۱/۲۳

آیا دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا مؤثرند؟

آیا دستکش های نخی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا مؤثرند؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با شیوع گسترده کووید 19، بسیاری از افراد برای محافظت از خود در برابر این بیماری، به استفاده از دستکش روی آورده‌اند. پوشیدن هر نوع دستکشی برای این منظور الزاما مفید و مؤثر نخواهد بود. لذا سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا دستکش‌های نخی در پیشگیری از انتقال بیماری کرونا مؤثرند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

تاکنون پژوهشی که به طور مستقیم به بررسی تأثیر استفاده از دستکش نخی در پیشگیری و یا کنترل بیماری کرونا پرداخته باشد، در دست نیست، اما شواهد موجود بر این واقعیت دلالت دارد که دستکش‌های نخی برای کنترل عفونت، غیرقابل‌استفاده هستند. استفاده از دستکش‌های پلی‌پروپیلن به این شرط که فرد توسط آن‌ها صورت خود را لمس نکند و آن‌ها را به طور مکرر شسته و ضدعفونی نماید، می‌تواند مفید باشد. به دلیل منافذ موجود در پارچه، نفوذپذیری دستکش نخی بالا بوده و شاید این مورد را بتوان به عنوان دلیلی برای غیرقابل‌استفاده بودن دستکش نخی بیان کرد. شستشو و ضدعفونی کردن مکرر دست‌ها در زمان همه‌گیری کرونا، تحریک و خشکی پوست دست و در مواردی حساسیت و آلرژی در پوست دست را به دنبال داشته است که برای برطرف کردن این مشکل توصیه شده است که افراد در ساعات پایانی شب و قبل از خواب، از کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنند و دستکش نخی بپوشند تا پوست دست ها ترمیم شود.  

در این راستا سازمان جهانی بهداشت، استفاده از دستکش برای عموم را به ‌عنوان اقدام محافظتی مناسب در مواجهه با بیماری کرونا توصیه نکرده است و به افرادی که نگران انتقال بیماری‌های عفونی هستند، پیشنهاد کرده است که رعایت بهداشت فردی و تنفسی و بهداشت دست‌ها را در اولویت اقدامات خود قرار دهند. در همین حال، برخی از ویروس‌شناسان بیان کرده‌اند که دستکش‌ها اساسا مانند پوست دوم عمل می‌کنند و تنها در صورتی از فرد محافظت خواهند کرد که همانند دست‌ها، به ‌طور منظم شسته شده و مکرر تعویض شوند.

نتیجه‌گیری

بر اساس شواهد محدود موجود، با پوشیدن دستکش‌های نخی نمی‌توان از عدم انتقال ویروس کرونا به پوست دست مطمئن شد و این دستکش‌ها برای کنترل انتقال این بیماری توصیه نشده اند. بهترین نوع دستکش برای مقاومت در برابر ویروس کرونا، دستکش لاتکس است که در بیمارستان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان استفاده از دستکش های لاتکس طولانی بوده و می‌توان آنها را با کمک مواد ضدعفونی‌کننده‌ای مانند ایزوپروپیل الکل، اتانول یا همان الکل طبی ضدعفونی کرد. بهرحال، شست و شوی مکرر دست ها مهم ترین اقدام پیشگیرانه در این جهت است.

منابع

  1. Judy Melinek, Will That Prevent COVID-19? A Pathologist Grades Coronavirus Precautions, (March 5, 2020). https://www.medpagetoday.com/blogs/working-stiff/85241
  2. https://www.imna.ir/news/414749 
  3. https://www.nhs.uk/conditions/contact-dermatitis/
  4. Thomas H Connor PhD, Qian Xiang, MD, The effect of isopropyl alcohol on the permeation of gloves exposed to antineoplastic agents, Journal of Oncology Pharmacy Practice, 2000