۱۳۹۹/۰۱/۲۳

آیا مصرف مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم می‌تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

آیا مصرف مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم می‌تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در مبارزه با انواع بیماری‌ها و عفونت ها دارد. در این میان برخی ویتامین ها و مواد معدنی در تقویت سیستم ایمنی اهمیت بسزایی دارند. مواد غذایی مانند حبوبات، آجیل و دانه‌ها، غلات، اسفناج و سایر سبزیجات برگ‌دار و فرآورده‌های لبنی (مانند ماست، شیر و ...) منابع خوبی برای دریافت مواد معدنی هستند، با مصرف این مواد غذایی می‌توان سیستم ایمنی بدن را در مقابله با بیماری‌های عفونی تقویت کرد. حال سوال این است که آیا مصرف مکمل‌های کلسیم، روی و منیزیم می‌تواند در پیشگیری از بیماری کرونا موثر باشد؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

روی، از جمله مواد معدنی است که در تقویت سیستم ایمنی مفید است و کمبود آن منجر به اختلال عملکرد سیستم ایمنی و افزایش استعداد ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود. تحقیقات علمی نشان داده‌اند پس از مصرف مکمل روی، مرگ و میر در اثر عفونت‌های مجاری تحتانی تنفسی کاهش پیدا می‌کند. همچنین، مصرف مکمل روی می‌تواند بر علائم بیماری کرونا مانند اسهال و عفونت مجاری تحتانی تنفسی موثر باشد. در مورد سایر مواد معدنی مانند منیزیم و یا کلسیم، شواهدی که نشان دهد این مواد معدنی می‌توانند در پیشگیری یا ابتلا به به بیماری نقش داشته باشند، در دسترس نیست. 

نتیجه‌گیری

کمبود ریزمغذی ها (مانند منیزیم، روی و کلسیم و ...) می‌تواند منجر به افزایش خطر عفونت شود. توصیه می‌شود با تغذیه سالم شامل مصرف انواع مواد غذایی (سبزیجات، میوه‌جات، حبوبات، مغزها، غلات سبوس‌دار و پروتئین)، مواد مغذی و ریزمغذی‌های مورد نیاز برای سلامت مطلوب را دریافت نمایید و فقط در موارد کمبود و با تجویز پزشک از مکمل‌ها استفاده کنید.   

منابع

  1. Zhang L, Liu Y. Potential interventions for novel coronavirus in China: a systematic review. Journal of medical virology. 2020. DOI: 10.1002/jmv.25707
  2. Johnstone J, Roth DE, Guyatt G, et.al. Zinc for the treatment of the common cold: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. CMAJ. 2012;184(10):E551-E61
  3. https://www.nytimes.com/2020/03/10/well/live/can-i-boost-my-immune-system.html
  4. https://www.goodmorningamerica.com/wellness/story/preventing-coronavirus-supplements-answer-69507741