۱۳۹۹/۰۵/۱۲

ماسک های پارچه ای را چگونه شستشو و مجددا استفاده کنیم؟

ماسک های پارچه ای را چگونه شستشو و مجددا استفاده کنیم؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

سازمان جهانی بهداشت از دولت‌ها خواسته است برنامه مدونی برای تشویق شهروندان خود برای استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی تدوین کنند. بیشترین ضرورت استفاده از ماسک بویژه در مکان های سربسته و گروهی است؛ زیرا مشخص شده که استفاده از ماسک در کاهش انتقال بیماری و قطع زنجیره انتقال موثر است. تاکید شده است که به هیچ  وجه نیاز نیست که از ماسک‌های N95، سه لایه و غیره استفاده شود و حتی می‌توان از یک ماسک پارچه ای و یا حتی یک پارچه ساده هم استفاده کرد. بنابراین همه می‌توانند با روش‌های ساده، ماسک‌های قابل شستشو و قابل ضدعفونی داشته باشند. اما روش مناسب شستشو و ضدعفونی این ماسک های پارچه ای چگونه است؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

توصیه شده است که ماسک های خانگی بعد از هر بار استفاده، به جهت جلوگیری از گسترش و پخش ویروس کرونا و یا سایر میکروب ها تمیز شوند. به توصیه دانشگاه جانز هاپکینز، ماسک های پارچه ای از جنس نخی و یا غیره را می توان به صورت معمول با آب داغ و مواد شوینده در ماشین لباسشویی شست و بعد از شستن، ماشین را در حالت خشک کن قرار داد تا خشک شوند و یا همچنین می توان ماسک را با استفاده از آب گرم و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه به صورت دستی شست و سپس آن را در حرارت زیاد در یک خشک کن گذاشت تا خشک شود و نهایتا ماسک تمیز را تا زمان استفاده در یک جای مناسب و تمیز نگهداری کرد. مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای امریکا نیز شستشو با ماشین لباسشویی با استفاده از مواد شوینده و آب گرم و سپس خشک کردن کامل آن با خشک کن را توصیه کرده است و یا در شستشوی دستی، برای ضدعفونی کردن ماسک استفاده از مواد و محلول های سفید کننده را توصیه می نماید؛ به این شکل که پنج قاشق غذاخوری از محلول سفیدکننده در چهار لیتر آب و یا چهار قاشق چایخوری از آن در یک لیتر آب حل شود؛ سپس به مدت 5 دقیقه ماسک را در این محلول گذاشته و سپس با آب شسته شده و در هوای آزاد خشک شود. از دیگر راهکارهای توصیه شده، قرار دادن ماسک در یک کیسه کاغذی و قرار دادن آن در یک مکان گرم به مدت دو روز است که در این صورت نیز ویروس غیرفعال خواهد شد و دیگر عفونی نخواهد بود.

نتیجه‌گیری

بنظر می رسد بهترین راهکار توصیه شده برای شستشو و استفاده مجدد از ماسک های پارچه ای و خانگی، شستشوی دستی و یا با استفاده از ماشین لباسشویی با آب داغ و مواد شوینده و سپس خشک کردن کامل آن است ضمن اینکه بر شستشوی روزانه این ماسک ها بعد از هربار استفاده توصیه می شود.

منابع

 

  1. https://www.healthline.com/health-news/what-we-know-about-the-long-term-effects-of-covid-19
  2. https://pubs.rsna.org/doi/full/10.1148/radiol.2020200843
  3. https://www.vox.com/2020/5/8/21251899/coronavirus-long-term-effects-symptoms
  4. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.05.20053819v3
  5. https://nltimes.nl/2020/05/28/thousands-dutch-covid-19-patients-likely-permanent-lung-damage-doctor-says
  6. https://www.bbvaresearch.com/en/publicaciones/avoiding-any-permanent-damage-from-covid-19/