۱۳۹۹/۰۴/۱۴

آیا پوشیدن دستکش برای عموم مردم جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا ضروری است؟

آیا پوشیدن دستکش برای عموم مردم جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا ضروری است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با توجه به اینکه یکی از راه های اصلی انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی و لمس سطوح است، توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در مکان های عمومی احتیاطات معمول صورت گیرد. حال سوال این است آیا پوشیدن دستکش برای عموم مردم جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری ضروری است؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

محققان باور دارند لمس سطوح مختلف با دستکش یکبار مصرفی که بصورت مکرر استفاده شده است موجب پراکندگی ویروس می‌شود. نتایج بررسی‌های اخیر محققان نشان می‌دهد استفاده از دستکش، از افراد در برابر ویروس کرونا محافظت نمی‌کند. پژوهش‌های میدانی نشان می دهد که مردم اغلب از یک جفت دستکش در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنند و بدون آنکه آن را تعویض کنند به همه سطوح دست می‌زنند.  استفاده از دستکش‌ یکبار مصرف به این شکل افراد را به طور جدی‌تری در خطر ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌دهد. 
پوشیدن دستکش هنگام خرید یا استفاده از دستگاه خودپرداز لزوماً افراد را از ابتلا به بیماری محافظت نمی کند. گفته می‌شود پوشیدن دستکش در فروشگاه های مواد غذایی هیچ فایده ای ندارد چرا که وقتی با یا بدون دستکش، یک چیز را لمس کنید و سپس چیز دیگری را لمس کنید شما به طور بالقوه ویروس را از یک مکان به مکان دیگری منتقل می کنید. دستکش حتی ممکن است توجه را از اهمیت شستشوی دست ها منحرف کند. دستکش به هیچ وجه جای شستشوی دست یا سایر دستورالعمل‌های پیشگیری از بیماری را نمی گیرد، حتی ممکن است احساس امنیت کاذب به افراد دهد و می تواند آن ها را نسبت به سایر موارد بهداشتی مانند شستن دست ها یا جلوگیری از لمس صورت بی توجه کند. در واقع دستکش می تواند کمی فریبنده باشد.

نتیجه‌گیری

نتیجه بررسی های اخیر پژوهشگران نشان می دهد استفاده از دستکش از اشخاص در برابر کووید-۱۹ محافظت نمی کند. پوشیدن دستکش در ملاء عام و مکان های عمومی ضروری نیست. برای عموم مردم، استفاده از دستکش تنها در مواردی نظیر تمیز کردن یا مراقبت از شخصی که بیمار است توصیه می شود. در بیشتر مواقع دیگر، مانند بیرون رفتن و خرید کردن، پوشیدن دستکش لازم نیست. درعوض، اقدامات پیشگیرانه روزمره مانند رعایت فاصله اجتماعی از دیگران، شستن دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه و زدن ماسک توصیه می شود.

منابع

 

  1. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/gloves.html
  2. https://www.healthline.com/health-news/wearing-gloves-while-grocery-shopping-doesnt-prevent-covid-19#What-does-lower-risk-of-COVID-19
  3. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331215/WHO-2019-nCov-IPCPPE_use-2020.1-eng.pdf
  4. https://www.cnbc.com/2020/04/14/can-wearing-medical-gloves-protect-you-from-coronavirus-experts.html