۱۳۹۹/۰۳/۰۳

آیا نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به ویروس کرونا، خطر بالاتری برای داشتن پیامدهای نامطلوب دارند؟

آیا نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به ویروس کرونا، خطر بالاتری برای داشتن پیامدهای نامطلوب دارند؟ 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

مطالعاتی که تاکنون در حوزه کودکان و مادران مبتلا به ویروس کرونا انجام شده است، بیشتر به بررسی احتمال انتقال مستقیم این بیماری از مادر به نوزاد پرداخته اند. با این وجود یکی از دغدغه‌های مادران باردار این است که آیا ابتلای آن‌ها به این بیماری می‌تواند برای نوزادان عوارض نامطلوبی داشته باشد یا خیر؟   

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

تاکنون هیچ یک از مطالعات، احتمال انتقال عفونت از طریق جفت به جنین را در نوزادان متولد شده از زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا تایید نکرده اند. در یک مطالعه مروری، 89 نوزاد متولد شده از مادرانی که به کووید 19 مبتلا بودند مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه بیان شد که هفت نوزاد با وزن کم (کمتر از 2500 گرم)، دو نوزاد به صورت زودرس و یک نوزاد دیررس به دنیا آمدند. در این بررسی همچنین، مرگ دو نوزاد نیز گزارش شده بود. 9 نوزاد پس از تولد علائم التهاب ریه را نشان دادند. تنگی نفس در 6 نوزاد، تب در 2 نوزاد و افزایش بیش از حد ضربان قلب در یک نوزاد گزارش شد. همچنین، 4 مورد از 10 نوزاد در مطالعه ای دیگر، طیف وسیعی از علائم گوارشی مانند خونریزی معده، عدم تحمل تغذیه، امتناع از شیر خوردن و نفخ را نشان دادند.
از آنجا که یکی از علائم بیماری کرونا تب بالا است، ابتلای مادر به این بیماری خصوصا در ماه‌های اولیه بارداری می‌تواند به واسطه تب بالا عوارضی را برای نوزاد ایجاد کند. در یک مطالعه که ابتلای یک نوزاد 15 روزه به ویروس کرونا را گزارش کرده بود، مشخص شد، والدین این نوزاد هر دو دارای علایم ابتلا به ویروس کرونا بودند و نوزاد با علایم تب و بیقراری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری شد و سرانجام پس از 6 روز با حال عمومی خوب مرخص شد.

نتیجه‌گیری

برخی مطالعات عوارض نامطلوبی را در نوزادان بیان کرده اند اما با توجه به جدید بودن این ویروس، به نظر می‌رسد از زمان شیوع این بیماری تاکنون، زمان کافی برای اثبات و بیان قطعی این اثرات در دست نیست اما به علت عوارض جنینی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری مانند زایمان زودرس، محدودیت رشد و یا داشتن اثرات تب بالای مادر برای جنین، این بیماری می تواند به طور غیرمستقیم پیامدهای نامطلوبی را در نوزاد ایجاد کند. این نکته نیز لازم به ذکر است که در اکثر مطالعاتی که به بررسی نوزادان مبتلا به ویروس کرونا پرداخته اند، سابقه ابتلا یا شک به ابتلا به ویروس کرونا در والدین یا یکی از اعضای خانواده بیان شده است. بنابراین توصیه می شود نوزادان از افراد دارای علایم بیماری دور نگه داشته شوند و در زمان مراقبت از نوزاد،  اصول بهداشتی همچون زدن ماسک،  خودداری از بوسیدن نوزاد، شستن مکرر دست ها قبل از درآغوش گرفتن نوزاد رعایت شود.
 

منابع

  1. https://www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19-pregnancy-issues
  2. Karimi-Zarchi M, Neamatzadeh H, Dastgheib SA, Abbasi H, Mirjalili SR, Behforouz A, Ferdosian F, Bahrami R. Vertical transmission of coronavirus Disease 19 (COVID-19) from infected pregnant mothers to neonates: a review. Fetal and pediatric pathology. 2020 Apr 1:1-5.
  3. Chen Y, Peng H, Wang L, Zhao Y, Zeng L, Gao H, Liu Y. Infants born to mothers with a new coronavirus (COVID-19). Frontiers in Pediatrics. 2020 Mar 16;8:104.
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-covid-19/art-20482639
  5. Gajbhiye R, Modi D, Mahale S. Pregnancy outcomes, Newborn complications and Maternal-Fetal Transmission of SARS-CoV-2 in women with COVID-19: A systematic review. medRxiv. 2020 Jan 1.
  6. https://www.ucsf.edu/news/2020/04/417091/what-we-know-and-dont-know-about-coronavirus-and-pregnancy
  7. Mimouni F, Lakshminrusimha S, Pearlman SA, Raju T, Gallagher PG, Mendlovic J. Perinatal aspects on the covid-19 pandemic: a practical resource for perinatal–neonatal specialists. Journal of Perinatology. 2020 Apr 10:1-7.
  8. Muhidin S, Moghadam ZB, Vizheh M. Analysis of Maternal Coronavirus Infections and Neonates Born to Mothers with 2019-nCoV; a Systematic Review. Archives of Academic Emergency Medicine. 2020;8(1):49.
  9. Kamali Aghdam M, Jafari N, Eftekhari K. Novel coronavirus in a 15-day-old neonate with clinical signs of sepsis, a case report. Infectious Diseases. 2020 Mar 30:1-3.