۱۳۹۹/۰۱/۳۰

اگر یکبار به ویروس کرونای جدید مبتلا شویم در مقابل ابتلای دوباره به این ویروس ایمن خواهیم بود؟

اگر یکبار به ویروس کرونای جدید مبتلا شویم در مقابل ابتلای دوباره به این ویروس ایمن خواهیم بود؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

ویروس کرونا عامل بیماری‌زایی است که به تازگی شناسایی شده، به همین دلیل هیچ گونه ایمنی از قبل برای آن در انسان وجود ندارد. براساس شواهد موجود در چین، فرض بر این است که همه مستعد هستند؛ اگرچه ممکن است در برخی از افراد، عوامل خطرسازی وجود داشته باشد که حساسیت به این ویروس را افزایش دهد. یکی از سوالات مهمی که ممکن است در ذهن همگان باشد این است که اگر یکبار به ویروس کرونا مبتلا شوند، آیا از ابتلای دوباره به این ویروس در امان خواهند بود.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

شواهدی که در زمینه ابتلا به عفونت ها و سرماخوردگی‌های ناشی از سایر ویروس‌های خانواده کرونا وجود دارد نشان می‌دهد که یکبار ابتلا به این عفونت‌ها، ایمنی مادام العمر ایجاد نمی‌کند. افراد بیمار ممکن است در طول سال مجددا به این عفونت‌ها مبتلا شوند. اما احتمال ابتلای مجدد افرادی که مبتلا به بیماری مرس می شدند در کوتاه مدت کم بوده است. شواهد ابتلای مجدد به ویروس کرونای جدید هم تاکنون اندک بوده است و روشن شدن این موضوع نیازمند مطالعات دقیق‌تری است. محدود بودن گزارش های ابتلای مجدد در این دوره کوتاه و تلاش هایی که برای تهیه واکسن سارس و کووید 19 در جریان است بیانگر آن است که امید به ایجاد ایمنی نسبی به دنبال ابتلا و یا دریافت واکسن آن وجود دارد.

نتیجه‌گیری

پاسخ ایمنی، شامل طول مدت ایمنی بعد از ابتلا به کووید 19 هنوز مشخص نیست. احتمال ابتلای مجدد افرادی که مبتلا به بیماری مرس می شدند در کوتاه مدت کم بود. اما پاسخ ایمنی مشابه برای بیماران مبتلا به کووید 19 هنوز مشخص نیست.

منابع

  1. Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Available in: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
  2. Baron S. Alphaviruses (Togaviridae) and Flaviviruses (Flaviviridae)--Medical Microbiology: University of Texas Medical Branch at Galveston; 1996.
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/faq.htm