۱۳۹۹/۰۷/۱۶

آیا نیکوتین اثرات محافظتی در برابر ویروس کرونا دارد؟

آیا نیکوتین اثرات محافظتی در برابر ویروس کرونا دارد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

دخانیات سالانه بیش از 8 میلیون نفر را در جهان می کشد. استعمال دخانیات یک عامل خطرناک شناخته شده در بسیاری از عفونت های تنفسی است و شدت بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. شواهد متفاوتی در مورد نقش نیکوتین سیگار و دخانیات در عفونت کووید-19و نتایج مرتبط با آن وجود دارد. حال سوال این است که آیا نیکوتین اثرات محافظتی در برابر ویروس کرونا دارد؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

کووید-19 یک بیماری عفونی است که در درجه اول به ریه ها حمله می کند. استعمال دخانیات باعث اختلال در عملکرد ریه می شود و بدن را برای مقابله با بیماری کووید-19 و سایر بیماری ها دچار مشکل می کند. دخانیات همچنین یک عامل خطر عمده برای بیماری های غیر واگیر مانند بیماری های قلبی عروقی، سرطان، بیماری تنفسی و دیابت است. لذا استعمال دخانیات، افراد را در معرض خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 و مرگ قرار می دهد. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها و سازمان غذا و داروی آمریکا در زمینه آموزش به مردم درباره چگونگی کاهش خطر عوارض جدی ناشی از کووید 19 تلاش می کنند. محققان این مرکز بیان می کنند که نه تنها نیکوتین باعث محافظت افراد در برابر بیماری کووید-19 نمی شود بلکه ترک سیگار و دخانیات یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

نتیجه‌گیری

سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تاکید می کنند که دخانیات نه تنها باعث محافظت نمی شود، بلکه یکی از عوامل تشدید کننده بیماری کووید-19 است. 

منابع

 

 

  1. https://www.cebm.net/covid-19/nicotine-replacement-therapy/
  2. https://tobacco.ucsf.edu/reduce-your-risk-serious-lung-disease-caused-corona-virus-quitting-smoking-and-vaping
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7192087/
  4. https://www.who.int/news-room/detail/11-05-2020-who-statement-tobacco-use-and-covid-19
  5.