۱۳۹۷/۰۸/۲۸

پیمایش شاخص های سلامت و جمعيت در جمهوری اسلامی ايران 1389

اطلاعات پیمایش

این مطالعه در 6 شهریور 1389 به تصویب شورای سیاست‌گذاری و شورای معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید و جهت اجرا ابلاغ شد. به دنبال آن تفاهم‌نامه دیگری میان معاونت بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت در مهر 1389 امضا شد و مطالعات پایلوت میدانی در مهر 1389 در سه شهرستان تفت (استان یزد)، اسلام‌شهر (استان تهران) و گرگان (استان گلستان) با حجم نمونه 300 خانوار (100 خانوار در هر استان) اجرا شد و کلیه ابزارها و فرآیندهای پیمایش، مورد آزمایش قرار گرفتند. فاز جمع‌آوری داده‌های اصلی مطالعه در آذر و دی‌ماه 1389 توسط یک گروه تحقیقاتی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تمامی استان‌های کشور به انجام رسید. این پیمایش هم‌زمان با اجرای پیمایش‌‌های MICS4 و DHS6 صورت گرفت. به‌منظور هماهنگی بین‌المللی و قابل مقایسه بودن با نتایج مطالعه در سطح بین‌المللی، تلاش شد تا چارچوب مطالعه با ابزار و روش‌های پیمایش‌های اشاره‌شده هماهنگی داشته باشد و پس از ترجمه و بومی‌سازی، شاخص‌های مرتبطی که در کشورمان دارای اولویت هستند، در پیمایش حاضر وارد شدند. در این مطالعه از اطلاعات سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 به‌عنوان چارچوب نمونه‌گیری استفاده شد. اطلاعات خوشه‌های نمونه‌گیری به تفکیک شهری و روستایی در سطح استان و شهرستان از مرکز آمار ایران کسب شد. نام شهرستان‌ها و استان‌ها بر مبنای تقسیمات کشوری سال 1385 که مبنای نمونه‌گیری مطالعه بود استفاده شد. روش آمارگیری در این طرح، نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای طبقه‌بندی‌شده تصادفی با خوشه‌های مساوی بود و هر خوشه شامل 10 خانوار تصادفی طبقه‌بندی‌شده (شهری و روستایی) بود. حجم نمونه نهائی در این مطالعه، 31350 خانوار بود که در سطح کشور به‌طور تصادفی انتخاب شدند.
 برای جمع‌آوری اطلاعات در این پیمایش از چند ابزار استفاده شد: پرسش‌نامه خانوار، پرسش‌نامه زنان 54-15 سال و پرسش‌نامه کودکان زیر 5 سال.
بخش‌های مختلف پرسشنامه خانوار عبارت‌اند از: اطلاعات خانوار، فهرست اعضای خانوار، بیمه و اشتغال، تحصیلات، آب و بهداشت محیط، مرگ‌ومیر خانوار، حادثه و معلولیت، آمادگی مواجه با مخاطرات، کار کودک، تربیت کودک، مالاریا، پشه‌بند آغشته به حشره‌کش و مشخصات خانوار.
بخش‌های مختلف پرسشنامه زنان 54-15 سال عبارت‌اند از: اطلاعات زن، مشخصات زن، دسترسی به رسانه‌های گروهی و فناوری اطلاعات، ازدواج یا زندگی مشترک، مرگ‌ومیر کودک، تاریخچه باروری، پیشگیری از بارداری، نیاز برآورده نشده، تمایل به بارداری در آخرین تولد، بهداشت مادر و کودک، نظام سلامت، علائم بیماری، استعمال دخانیات، رضایت از زندگی و بیماری‌های مزمن.
بخش‌های مختلف پرسشنامه کودکان زیر 5 سال عبارت‌اند از: اطلاعات کودکان کمتر از 5 سال، ثبت تولد، سن کودک، تکامل سال‌های اولیه کودکی، تغذیه با شیر مادر، مصرف تنقلات، مراقبت در زمان بیماری، ایمن‌سازی و مالاریا.
 

پرسشنامه ها

متادیتا

متادیتا توضیح کامل پرسشنامه مطالعه و متغیرهای درج شده در داده ها می باشد.

نمونه داده های خام

برای دریافت نمونه داده های خام اینجا کلیک نمایید.

راهنماها

اسلایدهای آموزشی

مکاتبات

گزارش ها