۱۳۹۹/۰۵/۰۶

آیا لازم است فضاهای بازی عمومی نظیر پارک ها برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا ضدعفونی شوند؟

آیا لازم است  فضاهای بازی عمومی نظیر پارک ها برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا ضدعفونی شوند؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

ابتلای کودکان به کووید-19 تأیید شده است اما براساس شواهد موجود، به نظر نمی رسد کودکان در معرض خطر بیشتری در برابر ویروس کرونا نسبت به بزرگسالان باشند و علائم ویروس کرونا در کودکان و بزرگسالان شبیه هم است. از طرفی با توجه به شرایط قرنطینه، سرگرم کردن کودکان و توجه به شرایط روحی آنان بسیار مهم است. یکی از روش های سرگرمی، استفاده از وسایل تفریحی در فضاهای عمومی است اما به دلیل تماس زیاد کودکان با وسایل موجود در مکان های بازی سوالی که مطرح می شود این است که آیا مکان های بازی در فضاهای عمومی نیز نیاز به ضدعفونی دارند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

هرچند تاکید بر حفظ فاصله گذاری اجتماعی، رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از تردد غیرضروری در مکان های عمومی همچنان در اولویت است، ولی از طرفی احتمال حضور کودکان و خانواده ها در پارک ها برای پر کردن اوقات فراغت بیشتر از قبل شده است. لذا لازم است به نکات بهداشتی توجه شود. از جمله این نکات، تمیز کردن و ضد عفونی مکرر مناطق هدفمند )وسایل بازی و هرجایی که امکان تماس مکرر با آن وجود دارد) و در دسترس قرار دادن تجهیزات شستشو و ضد عفونی کننده دست در این مکان ها است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا بیان می کند که اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده در پیاده روها و یا پارک ها عمل موثری نیست و ثابت نشده است که خطر بیماری کووید-19 را کاهش می دهد. اما با این وجود استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده می تواند به طور مؤثر، کارآمد و ایمن، روی سطوح سخت در فضای باز و اشیایی که اغلب توسط افراد لمس می شود مفید باشد. همچنین نظارت بر مناطقی که احتمالاً افراد در آنجا تجمع دارند و قرار دادن موانع، برای حفظ فاصله اجتماعی اثرگذار است.
در ضمن توصیه می شود در پارک ها پوسترها و علائمی نصب شود تا به طور مکرر به بازدید کنندگان اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش این بیماری را یادآوری کند، از جمله آنکه اگر بیمار هستید یا احساس خوبی ندارید در خانه بمانید؛ فاصله اجتماعی (حداقل دو متر) را با سایر افراد در کلیه ی مناطق پارک رعایت کنید؛ دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه  بپوشانید  و به  صورت خود دست نزنید.

نتیجه‌گیری

در صورت حضور کودکان در اماکن عمومی همچون پارک ها و استفاده از مکان های بازی، به دلیل امکان تماس کودکان با سطوح مختلف موجود در این فضاها، ضدعفونی کردن مرتب آنها و رعایت نکات بهداشتی ضروری است. هرچند ممکن است به دلیل شرایط موجود عملا تحقق چنین امری امکان پذیر نباشد زیرا کودکان و افراد مختلف مرتب به سطوح دست زده و ممکن است صورت خود را نیز لمس کنند، بنابراین خطر مواجهه وجود خواهد داشت. لذا ماندن در منزل، رعایت فاصله ی اجتماعی و سرگرم کردن کودکان در خانه و یا در فضاهایی مانند حیاط منازل و اجتماعات خانوادگی کوچک تر در اولویت است. 

منابع

 

  1. https://attractionsmagazine.com/what-you-need-know-visiting-theme-parks-during-coronavirus-outbreak/
  2. https://english.kyodonews.net/news/2020/03/c864a36ccfdf-amusement-parks-to-resume-some-operations-in-virus-hit-japan.html
  3. https://www.bozemandailychronicle.com/coronavirus/bozeman-has-no-plans-to-disinfect-playgrounds-when-they-open/article_cb1f4594-8b29-5906-82f7-08a5f7f1fd56.html
  4. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/reopen-guidance.html
  5. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/parks-rec/park-administrators.html
  6. https://www.mprnews.org/story/2020/04/02/some-playgrounds-remain-open-despite-coronavirus-worries-are-they-safe