۱۳۹۹/۰۸/۱۷

آیا مشتقات گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) در مقابله با کرونا موثر است؟

آیا مشتقات گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) در مقابله با کرونا موثر است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

به دلیل عدم وجود درمان مناسب برای بیماری کووید-19، بسیاری امیدوارند دارویی تهیه شود که بیماری را درمان یا از ابتلا به آن پیشگیری کند. در رسانه ها شایعاتی مبنی بر این که گیاه کانابیس می تواند بیماری کووید-19 را درمان کند مطرح شده است. حال سوال اینجاست این گفته ها واقعیت دارد؟ 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

در حالی که محققان در حال کشف فرصت های مختلف برای مبارزه با ویروس کووید-19 هستند، برخی نیز به بررسی خواص درمانی کانابیس برای کسانی که از نوع شدید این عفونت رنج می برند پرداخته اند. بر اساس تحقیقات اولیه، کانابیس ممکن است موجب کاهش التهاب ریه شود اما تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. پژوهشگران کانادایی احتمال می‌دهند برخی مواد موجود در مشتقات کانابیس، موجب افزایش مقاومت سلول‌ها در برابر کرونا شود. بر این اساس وقتی پژوهشگران از موثر بودن احتمالی ماده‌ای در گیاه کانابیس برای مقابله با ویروس کرونا سخن می‌گویند؛ این حرف به معنای مفید بودن مصرف مشتقات آن مانند ماری‌جوانا یا حشیش نیست؛ در علم پزشکی بحث بر سر تاثیر ماده خاصی است که با پرورش هدفمند گیاه و در فرآیندهای آزمایشگاهی می‌توان میزان و تاثیر آن برای مصرف پزشکی را بالا برد. افزون بر این یافته‌های پژوهشگران کانادایی تا زمانی که توسط دیگر پژوهشگران ارزیابی و تائید نشود، مانند بسیاری از تحقیقات دیگر در زمینه مقابله و درمان ویروس کووید- ۱۹ یک گمانه‌زنی بیش نیست. نتایج تحقیقات پژوهشگران کانادایی هنوز توسط دیگر متخصصان و کارشناسان این حوزه بررسی و ارزیابی نشده است. 

نتیجه‌گیری

اگرچه استفاده پزشکی از مشتقات خاص گیاه کانابیس برای درمان برخی از بیماری ها مطرح شده است، اما  شواهد موجود حاکی از آن است که تصمیم گیری در مورد تاثیر ماده خاصی در گیاه کانابیس در درمان ویروس کووید-19 نیاز به مطالعات بسیار گسترده ای دارد. پس شایعاتی که در مورد اثر درمانی این مواد مطرح شده است مورد تایید نیست و مصرف آنها توصیه نمی شود. 

منابع

 

  1. https://www.healtheuropa.eu/successful-initial-results-using-cannabis-terpenes-to-treat-covid-19/101986/
  2. https://www.healtheuropa.eu/can-cannabis-and-cbd-affect-coronavirus/98732/
  3. https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/CAN.2020.0035
  4. https://www.labmanager.com/news/could-cannabis-be-an-effective-treatment-for-covid-19-22518
  5. https://www.forbes.com/sites/emilyearlenbaugh/2020/07/15/cbd-for-coronavirus-new-study-adds-evidence-for-cannabis-as-covid-19-treatment/#573ba558382d