۱۳۹۹/۰۱/۲۶

آیا با گرم شدن هوا مشکل همه گیری بیماری کرونا رفع خواهد شد؟

آیا با گرم شدن هوا مشکل همه گیری بیماری کرونا رفع خواهد شد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

همه گیری بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید در روزهای سرد زمستان از چین آغاز شد. ماهیت مشابه این بیماری با بیماری انفلوانزا باعث شد برخی این نظریه را مطرح کنند که با سپری شدن فصل سرما و گرم تر شدن آب و هوا این ویروس متوقف یا تضعیف خواهد شد. اما با پدیدار شدن این بیماری در برخی از کشورها با آب و هوای گرم این نظریه زیر سوال رفت. حال باید دید از نظر علمی این نظریه تا چه حد قدرتمند است. 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

درباره ی اختلاف تعداد موارد بیماری در مناطق سرد و خشک در مقایسه با مناطق گرم و مرطوب در مقالات مختلفی صحبت شده است. در برخی مقالات بیان شده است که رطوبت بالا فاکتور محیطی موثری برای این بیماری است. همچنین برخی مقالات پیش‌بینی کرده اند که با گرم شدن هوا و افزایش بارش ها و در نتیجه ایجاد هوایی گرم و مرطوب در برخی از نقاط جهان مانند شمال اروپا و امریکای شمالی، تا خرداد و تیرماه روند ابتلا به بیماری کندتر خواهد شد. اما در برخی دیگر از مقالات بیان شده است که تحت هیچ عنوان نمی توان این نتیجه گیری را کرد که با گرم شدن هوا و افزایش رطوبت، تعداد موارد بیماری کاسته خواهد شد. همچنین برخی متخصصین بیان کرده اند که این میزان از کاهش سرعت انتقال ویروس به علت گرمتر شدن آب و هوا، برای کنترل همه گیری بیماری کافی نیست و نباید روی این کاهش اندک حساب باز کرد و باید همچنان به تدابیر بهداشتی و برنامه‌های کنترل رفت و امد و کاهش تماس ها ادامه داد. همچنین برخی دیگر از متخصصین عنوان کرده اند که این روند کاهشی (هرچند کوچک) در شرایط خاصی اتفاق خواهد افتاد و در نتیجه نمی توان پیش بینی دقیقی از رخداد این شرایط داشت.

نتیجه‌گیری

به نظر می رسد هنوز شواهد قطعی در مورد تاثیر گرم تر شدن آب و هوا بر سرعت انتشار ویروس کرونا در دسترس نیست و باید صبر کرد تا دید عملا با رسیدن فصل گرما در تابستان چه اتفاق خواهد افتاد و به شواهد قطعی تری دست پیدا کرد و نباید از دیگر تدابیر بهداشتی غافل شد. رعایت اصول بهداشتی کماکان قطعی ترین را برای کنترل بیماری است.

منابع

  1. Will coronavirus pandemic diminish by summer? By Qassim Bukhari
  2. Explanation of Corona Virus Control Novel by Warm and Humid Seasons in the World. by Naushad Khan
  3. SpreadofSARS-­‐CoV-­‐2Coronaviruslikelyconstrainedbyclimate. By Miguel       B.       Araújo
  4. https://www.forbes.com/sites/carlieporterfield/2020/03/20/can-warmer-weather-stop-coronavirus-dont-count-on-it/#315b3df142f7
  5. https://www.nytimes.com/2020/03/22/health/warm-weather-coronavirus.html
  6. https://www.livescience.com/warmer-weather-slow-coronavirus-spread.html