۱۳۹۹/۰۳/۰۳

افراد مبتلا به کووید 19 از نوع خفیف، چه زمان و چگونه برای دریافت مراقبت‌های درمانی به مراکز درمانی مراجعه کنند؟

افراد مبتلا به کووید 19 از نوع خفیف، چه زمان و چگونه برای دریافت مراقبت‌های درمانی به مراکز درمانی مراجعه کنند؟ 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

در برخی موارد، افراد مبتلا به بیماری کووید 19، نیاز به بستری ندارند و بهتر است مراقبت ها را در منزل دریافت کنند. این بیماران در صورت وجود شرایطی بایستی به مراکز درمانی مراجعه نمایند. حال پرسش این است که چه زمانی و چگونه یک فرد مبتلا به بیماری کووید 19 که جزو گروه های پر خطر نیست، برای دریافت مراقبت‌های درمانی مربوطه به مراکز درمانی مراجعه کند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

براساس توصیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های امریکا، سازمان جهانی بهداشت و فلوچارت تشخیص و درمان بیماری کرونا در کشور، افراد مبتلا به بیماری کووید 19 از نوع خفیف که دارای سرفه‌ی خشک، بی حالی و بدن درد، بدون تنگی نفس و تب هستند (و یا در صورت وجود تب، مشروط به این که از گروه های پرخطر مانند بیماران مبتلا به نقص ایمنی و بیماری‌های زمینه ای قلبی، ریوی، نارسایی کلیوی، دیابت کنترل نشده نباشند)، می توانند مراقبت ها را در منزل دریافت کنند.
این بیماران روزانه به صورت تلفنی توسط مراقبین سلامت پیگیری می شوند و در صورت وجود تنگی نفس، دشواری تنفس، درد قفسه سینه و علائم کاهش سطح هوشیاری باید سریع به مراکز درمانی بیمارستانی منتخب برای مدیریت بیماری کرونا مراجعه کنند. همچنین، در صورت تغییر در علائم بیماری از جمله تشدید سرفه، ایجاد سرفه خلط دار، قطع نشدن تب بعد از 5 روز از شروع درمان، باید ابتدا به پزشک مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند و براساس تشخیص پزشک مرکز، برای ادامه ی درمان حمایتی قبلی و یا درمان های حمایتی بیشتر به بیمارستان مراجعه کنند. لازم به ذکر است در ایران، تمامی افراد می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی خودارزیابی بیماری کرونا، به آدرس salamat.gov.ir مشخصات خود را وارد کرده و با پاسخ به سوالات مطرح شده در آن، با مراقب سلامت مربوطه در مرکز خدمات جامع سلامت به منظور پایش روزانه وضعیت سلامتی در ارتباط باشند. 

نتیجه‌گیری

از زمان شروع علائم بیماری کووید 19، لازم است افراد با ثبت اطلاعات خود در سامانه خودارزیابی بیماری کرونا، با مراقب سلامت خود به صورت تلفنی و روزانه در ارتباط باشند و در صورت تشدید علائم بیماری یا تغییر در علائم بیماری (به شرحی که در بالا گفته شد) به موقع به مراکز درمانی منتخب یا مرکز خدمات جامع سلامت ارجاع داده شوند. 

منابع

 

 

  1. https://www.who.int/publications-detail/home-care-for-patients-with-suspected-novel-coronavirus-(ncov)-infection-presenting-with-mild-symptoms-and-management-of-contacts
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/steps-when-sick.html
  3. نسخه ششم فلوچارت تشخیص و درمان بیماری COVID-19 در سطوح ارائه خدمات سرپایی و بستری، اردیبهشت 1399