۱۳۹۹/۰۹/۱۸

آیا گرفتن اثرانگشت و استفاده از استامپ خطر ابتلا به کووید-19 را بالا می برد؟

آیا گرفتن اثرانگشت و استفاده از استامپ خطر ابتلا به کووید-19 را بالا می برد؟ 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با فراگیر شدن ویروس کرونا در سرتاسر کره زمین، روندهای متداول در بسیاری از فعالیت های روزمره افراد دچار تغییر و چالش شده است. یکی از این روندها، که روزانه میلیون ها بار در اداره ها انجام می شود، استفاده از اثر انگشت است. در برخی موارد می توان با استفاده از روش های جایگزین، از این روش استفاده نکرد اما گاهی نیز به دلیل حساسیت امر، این کار غیرقابل جایگزینی است. حال این سوال مطرح می شود که احتمال انتقال بیماری کووید-۱۹ از طریق استامپ و اثر انگشت چقدر بوده و راه های کاهش این احتمال  چیست؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

از قدیم استفاده از جوهر و اثرانگشت در جهان رایج و مورد استفاده بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از اسکن اثر انگشت جایگزین جوهر و استامپ شده است. در هر دو صورت، فرد لازم است انگشت خود را در سطحی پرتماس قرار دهد. همانطور که بارها در موارد مختلف تاکید شده است، برای کاهش خطر انتقال بیماری کووید-۱۹ لازم است تا جای ممکن از لمس سطوح پرتماس جلوگیری شود. بنابراین واضح است که این دو موضوع، یعنی لزوم استفاده از اثر انگشت و عدم تماس سطوح مشکوک، در تناقض با هم قرار دارند. براساس مقالاتی که منتشر شده است، استفاده از این روش ها حتی قبل از این پاندمی مورد بحث و سوال محققین بوده است. چراکه سطوح پرتماس اساسا منشا انتقال بسیاری از آلودگی ها است. به همین خاطر بسیاری از محققین مخالف این گونه احراز هویت افراد هستند. در زمینه ی کووید-۱۹ نیز به نظر می رسد استفاده از استامپ و یا هر نوع ابزار برای گرفتن اثر انگشت به منظور احراز هویت، خطر انتقال ویروس کرونا به افراد دیگر را افزایش می دهد. به همین خاطر توصیه شده در این دوران تا جای ممکن از روش های دیگری (مثلا اسکن صورت، چشم و...) استفاده شود.
جهت کاهش خطر انتقال از این طریق توصیه هایی شده که در اینجا به آنها اشاره می شود:
    جایگزین کردن راه های بدون تماس از سمت اداره ها و سازمان ها (تا جای ممکن)
    درخواست عدم انجام این کار توسط مشتریان (درصورت امکان)
    ضدعفونی کردن مداوم این سطوح (محل اسکن انگشت، استامپ و...) با استفاده از الکل
    در دسترس قرار دادن الکل برای مشتریان، جهت ضد عفونی دستها قبل و بعد از هر بار استفاده 
    شست و شوی دست ها بلافاصله بعد از تماس سطوح مورد نظر، به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون (درصورت امکان)
    درصورت عدم دسترسی به آب و صابون، همراه داشتن الکل جهت ضدعفونی دست ها پس از استفاده از این روش

 

نتیجه‌گیری

به نظر می رسد همانند سایر موارد مشابه، استفاده از اثر انگشت و وسایل اخذ آن مانند استامپ و اسکنر نیز به دلیل تماس مکرر افراد مختلف با آن، ریسک انتقال این بیماری را افزایش دهد. به همین خاطر توصیه شده است تا جای ممکن از کاربرد این روش جلوگیری شود و یا درصورت استفاده، انگشت خود را با مواد الکلی ضدعفونی نمایید.

منابع

 

 

  1. https://biomedeng.jmir.org/2020/1/e19623/
  2. https://www.theedgemarkets.com/article/no-more-finger-or-thumb-scanning-%E2%80%94-how-covid19-changes-biometric-access-card-usage-worldwide
  3. https://www.securitymagazine.com/articles/92823-covid-19-and-security-how-were-moving-to-a-touchless-future
  4. https://www.workforce.com/news/fingerprint-biometrics-poses-risk-to-employees-amid-coronavirus-pandemic-its-a-touchy-subject
  5.