۱۳۹۹/۰۲/۲۰

ویروس کرونا چگونه از طریق جسد منتقل می شود؟

ویروس کرونا چگونه از طریق جسد منتقل می شود؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

یکی از مشکلاتی که دولت ها در مقابله با ویروس جدید کرونا با آن روبرو هستند، درنظر گرفتن روش های خاص برای انتقال و خاکسپاری و یا سوزاندن اجساد بیماران فوت شده است. در برخی کشورها همانند چین تا مدت زمان طولانی پس از فوت بیمار مبتلا به کرونا، جسد و یا خاکستر فرد به خانواده وی تحویل نمی شود. باید دید این اجساد تا چه حد آلوده کننده اند و نحوه آلوده‌کنندگی آنها به چه صورت است و همچنین روش های ایمن برای انتقال این اجساد کدام است.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

بر اساس دستورالعملی که سازمان بهداشت جهانی درباره ی نحوه ی برخورد با اجساد مبتلایان به ویروس کرونا  منتشر کرده است، اجساد این افراد را می توان با توجه به رسم و رسومات هر منطقه ای، سوزاند یا به خاک سپرد. با توجه به درگیری ریه ها در بیماران مبتلا، توصیه شده است جسد این افراد کالبدشکافی نشود و یا با احتیاط کامل این کار صورت گیرد. برای شست‌وشو و خاک‌سپاری این بیماران، لازم است از دستکش و ماسک استفاده شود. خانواده‌ی شخص فوت شده می توانند بدون تماس داشتن با جسد و با رعایت اصول بهداشتی، بر اساس رسم و رسومات با فرد فوت شده وداع کنند. رعایت بهداشت در تمامی مراحل حمل، شست و شو و خاکسپاری اجساد اولویت اول است. رعایت فاصله گذاری مناسب و عدم تشکیل تجمعات برای مراسم خاکسپاری، تدفین و یادبود توصیه می شود. 

نتیجه‌گیری

رعایت تمام جوانب بهداشتی برای دفن اجساد توصیه می شود. نکته حائز اهمیت رعایت بهداشت فردی در تمامی مراحل تدفین و در تجمعات برای شرکت کنندگان است.

منابع

  1. https://apps.who.int/iris/handle/10665/331538