۱۳۹۹/۰۶/۰۲

آيا آبريزش بيني از علايم كرونا است؟

آيا آبريزش بيني از علايم كرونا است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

بیماری كووید 19 در سطح جهان هنوز در حال پیشرفت است و همچنان به عنوان یکی از مسائل و نگرانی های اورژانسی بهداشت عمومی در سطح جهان به شمار می آید. ویروس كرونا داراي علائم خفیف تا شدید است که ظاهر شدن این علائم پس از مواجهه فرد با ویروس، ممکن است از 2 تا 14 روز طول بکشد. همچنین مشاهده شده است که برخی از افراد آلوده به ویروس، ممکن است هرگز علائم بیماری را بروز ندهند؛ هرچند که می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. علائم اين بيماري شبیه آنفلوانزا و سرماخوردگي است البته علائم اصلي اين بيماري تب، سرفه خشك و خستگي است. حال سوال اينجاست كه آيا ابريزش بيني از علائم كووید 19 است؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، شایع ترین علائم كوويد ١٩، تب، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است دچار سردرد و بدن درد، گرفتگي بینی، آبریزش بینی یا گلودرد شوند. این علائم معمولاً خفیف هستند و به تدریج شروع می شوند. بیشتر افراد (حدود 80 درصد) بدون نیاز به درمان خاص از بیماری بهبود می یابند و برای بیشتر کودکان و بزرگسالان بیماری ناشی از كوويد-١٩ عموماً جزئی است. با این حال، در برخی از افراد می تواند بیماری جدی ایجاد کند. شواهد مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری های آمریکا نشان می دهد كه افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی، دیابت یا سرکوب سیستم ایمنی احتمال ابتلا به بیماری شدید و جدی را دارند. به تازگی مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری های آمریکا، چهار علامت احتقان، آبریزش بینی، حالت تهوع و اسهال را به لیست علائم بالقوه کووید19 خود اضافه کرده است. بر این اساس، لیست علائم بالقوه کووید 19 که به تدریج شروع می شود عبارتند از تب، سرفه، تنگی نفس، بدن درد، اسهال، سردرد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد، خستگی، لرز، از دست دادن حس بويايي و چشايي و حالت تهوع یا استفراغ.

نتیجه‌گیری

شواهد موجود نشان مي دهد كه بيماري كوويد١٩ داراي علائم متعدد است و بسته به سن و جنس افراد، علائم خفيف يا شديد ظاهر مي شود كه ابريزش بيني می تواند یکی از علایم بالقوه اين بيماري باشد. در صورت ظاهر شدن اين علائم، مراجعه به پزشک ضروري است. 

منابع

 

  1. https://www.nationaljewish.org/conditions/coronavirus-covid-19/symptoms
  2. https://www.healthline.com/health-news/flu-allergies-coronavirus-different-symptoms#Cases-can-be-life-threatening
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/general-information.html
  4. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html
  5. https://www.who.int/indonesia/news/detail/08-03-2020-knowing-the-risk-for-covid-19