۱۳۹۹/۰۱/۰۴

آیا استرس باعث افزایش سرعت ابتلای مردم به بیماری کرونا یا وخیم تر شدن وضعیت بیماری می شود؟

آیا استرس باعث افزایش سرعت ابتلای مردم به بیماری کرونا یا وخیم تر شدن وضعیت بیماری می شود؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

این روزها با وجود اقداماتی که برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا انجام شده است، همه‌گیری این بیماری موجی از استرس را در بین مردم ایجاد کرده است. مقدار کم این استرس می‌تواند به واکنش‌های مثبت و درست در مقابل بحران بیماری منجر شود، ولی اگر مقدار آن زیاد شود یا ادامه پیدا کند، چه اثراتی دارد؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

استرس یا تنش تقریبا تمامی فعالیت‌های عصبی مغز و غدد درونریز بدن که هورمون ها را می سازند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. به‌گونه‌ای که تغییرات ناشی از استرس منجر به افزایش ترشح هورمون استرس (کورتیزول) می‌شود. ترشح این هورمون اثربخشی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. علاوه براین، استرس می‌تواند باعث انجام رفتارهای پرخطر (مانند مصرف الکل یا استعمال دخانیات) شود. به این ترتیب استرس به طور غیرمستقیم با ایجاد رفتارهای ناسالم در فرد باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود و فرد را برای ابتلا به انواع عفونت‌ها مستعد می کند یا مراحل بهبودی افراد مبتلا به بیماری را به تعویق می اندازد. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد استرس بیش از حد باعث حساسیت افراد به علائم بدنی می‌شود. به‌طوری‌که افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می‌کنند و احساس می‌کنند دچار بیماری شده‌اند. مراجعه مکرر و فراوان این افراد به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به نوبه خود باعث افزایش فشار بر سیستم بهداشتی درمانی می‌شود.

نتیجه‌گیری

اگر چه استرس، در زمان همه‌گیری کرونا اجتناب‌ناپذیر است، اما استرس بیش از حد به دلیل تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن می‌تواند احتمال ابتلا به کرونا یا طولانی شدن مدت بهبودی افراد بیمار را افزایش دهد. بنابراین اقدامات مربوط به مدیریت و کاهش استرس باید مورد توجه قرار گیرد، تا قدرت و توان سیستم ایمنی بدن حفظ و تقویت شود. سازمان جهانی بهداشت، راهکارهای زیر را برای کنترل استرس ناشی از کرونا پیشنهاد می‌دهد: 1) با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید صحبت کنید؛ 2) اگر در خانه مانده‌اید سبک زندگی سالم مثل رژیم غذایی سالم، خواب کافی، ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید؛ 4) می‌توانید با دوستان و اطرافیان، تماس تلفنی داشته باشید؛ 5) برای کنترل بر احساسات خود از سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و مصرف خودسرانه هرگونه دارو خودداری کنید؛ 6) در صورت احساس فشار روانی از مشاوره‌های تلفنی روانشناسی بهره بگیرید؛ 7) اطلاعات را از منابع معتبر بگیرید؛ 7) از مهارت‌های خود که در تجربیات گذشته نیز به شما کمک کرده‌اند تا مشکلات را مدیریت کنید کمک بگیرید. 

منابع

  1. https://store.samhsa.gov/system/files/sma14-4885.pdf
  2. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/mental-health-considerations.pdf?sfvrsn=6d3578af_2
  3. https://services.unimelb.edu.au/counsel/resources/wellbeing/coronavirus-covid-19-managing-stress-and-anxiety
  4. https://yaleglobal.yale.edu/content/boost-immune-system-avoid-covid-19-guardian
  5. https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm
  6. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/coping.html
  7. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/coping-with-stress.pdf?sfvrsn=9845bc3a_2