۱۳۹۹/۰۴/۱۴

آیا احتمال ابتلای همزمان به ویروس کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

آیا احتمال ابتلای همزمان به ویروس کرونا و آنفلوانزا وجود دارد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با توجه به شیوع گسترده بیماری کووید 19 در سطح جهان، سوالی که مطرح می شود این است که با شروع فصل پاییز و زمستان، آیا ممکن است فردی همزمان به کووید 19 و آنفلوانزا مبتلا شود؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

 براساس مقالات منتشر شده در مجلات علمی معتبر، امکان ابتلای همزمان به این دو بیماری وجود دارد. گزارشات موردی در این خصوص در کشورهای اسپانیا، ایران، ژاپن و چین گزارش شده اند. در ایران براساس گزارشی در یکی از بیمارستان های شیراز، چهار بیمار به صورت همزمان به آنفلوانزا و کووید 19 مبتلا شدند. در اسپانیا نیز در مقاله ای به این موضوع اشاره شده است که سه مرد و یک زن همزمان این دو عفونت را تجربه کردند. در ژاپن نیز در مقالات علمی یک مورد ابتلای همزمان گزارش شده است و در چین نیز به یک مرد 69 ساله اشاره شده است که همزمان به این دو بیماری مبتلا شده است.

نتیجه‌گیری

شواهد موجود نشان می دهد، ابتلای همزمان به این دو بیماری امکان پذیر بوده و بایستی پیش از شروع فصل سرما، تمهیدات لازم برای مقابله  و درمان افرادی که دچار هر دو بیماری می گردند اندیشیده شود، این تمهیدات می تواند شامل بازنگری در پروتکل های تشخیصی به منظور شناسایی بهتر موارد دچار عفونت مضاعف آنفلونزا و کووید 19 گردد. 

منابع

 

  1. Khodamoradi, Z., Moghadami, M., & Lotfi, M. Co-infection of coronavirus disease 2019 and influenza: a report from Iran. ‏ Arch Iran Med. April 2020; 23(4):239-243
  2. Cuadrado-Payán, Elena, et al. "SARS-CoV-2 and influenza virus co-infection." Lancet (London, England) (2020). ‏
  3. Azekawa, Shuhei, et al. "Co-infection with SARS-CoV-2 and influenza A virus." IDCases (2020): e00775. ‏
  4. Wu, Xiaojing, et al. "Co-infection with SARS-CoV-2 and influenza A virus in patient with pneumonia, China." Emerging infectious diseases 26.6 (2020). ‏