۱۳۹۹/۰۲/۱۰

در زمان ابتلا به کووید 19، چه مسکن‌هایی را می‌توان برای سردرد یا دیسمنوره (درد قاعدگی) استفاده کرد؟

در زمان ابتلا به کووید 19، چه مسکن‌هایی را می‌توان برای سردرد یا دیسمنوره (درد قاعدگی) استفاده کرد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با توجه به همه‌گیری کووید 19 در جهان، در دسترس بودن اطلاعات قابل اعتماد برای پزشکان و بیماران مهم است. یکی از دغدغه‌های دوران همه‌گیری این بیماری، استفاده از داروهای مسکن برای سردردها و یا دیسمنوره (درد قاعدگی) است. حال پرسش این است که در این دوران چه مسکن‌هایی را می‌توان استفاده کرد؟ 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

در ابتدای شروع همه‌گیری کووید 19، شواهدی مبنی بر تشدید عفونت‌ ناشی از بیماری به علت استفاده از مسکن‌های ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن منتشر شد. بلافاصله مطالعات مختلفی از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا و سایر پژوهشگران حوزه دارو انجام و بیان شد که استفاده از این نوع دارو‌ها منجر به تشدید علائم بیماری کووید 19 نخواهند شد. هرچند که در تمامی برچسب‌های داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی این هشدار داده شده که «مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی منجر به کاهش التهاب و احتمالا تب می‌شوند، و علائم  تشخیصی در عفونت‌ها را کاهش می‌دهند»، سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند که از خوددرمانی با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی اجتناب شود و طبق توصیه سازمان غذا و دارو، از داروهای بدون نسخه دیگر جهت تسکین درد استفاده شود و مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی فقط با مشورت پزشک صورت گیرد. 

نتیجه‌گیری

شواهدی مبنی بر منع استفاده از داروهای مسکن در بیماری کووید 19 وجود ندارد. پیشنهاد می‌شود از داروهایی که پیش از این به عنوان مسکن برای سردرد و دیسمنوره (درد قاعدگی) استفاده می‌شد، مصرف شود. با این حال، در صورتی که افراد برای تسکین دردهای خود از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده می کنند، با توجه به این که توصیه شده است از خوددرمانی با این داروها به منظور تسکین درد به طور جدی پرهیز شود، افراد می‌توانند زیر نظر پزشک معالج خود به تغییر داروهای مسکن مورد استفاده ‌شان اقدام کنند. 

منابع

  1. https://www.nhs.uk/medicines/aspirin-for-pain-relief/
  2. https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-advises-patients-use-non-steroidal-anti-inflammatory-drugs-nsaids-covid-19
  3. Huang C, Wang Y, Li X, Ren L, Zhao J, et al. Lancet 2020;395:497-506
  4. Fang L, Karakiulakis G, Roth M. Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection? Lancet Respir Med 2020, Marsh 11, https://doi.org/10.1016/PII .
  5. https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19
  6. https://www.eanpages.org/2020/04/09/headache-in-covid-19-pandemic-2/
  7. https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19