۱۳۹۹/۰۶/۱۹

آیا محلولی برای ضدعفونی مجرای تنفسی (از راه بینی) و یا دهانشویه برای جلوگیری از کووید-19 توصیه شده است؟

آیا محلولی برای ضدعفونی مجرای تنفسی (از راه بینی) و یا دهانشویه برای جلوگیری از کووید-19 توصیه شده است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با توجه به شیوع ویروس کرونا و از آنجا که تاکنون واکسن موثر و در دسترس برای جلوگیری از شیوع بیماری و ایمنی در برابر کووید-19 تولید نشده است، بنظر می رسد یافتن شیوه های ساده و قابل دسترس برای پیشگیری از کووید-19 بسیار مهم است. یکی از این مطالب مطرح این است که آیا محلول های ضدعفونی و دهانشویه می توانند از ابتلاء به کووید-19 جلوگیری کنند؟ 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

با توجه به فعالیت ضد ویروسی برخی دهانشویه ها، حدس زده شده است که ممکن است دهانشویه ها بتوانند میزان ویروس را در گلو و بزاق فرد آلوده کاهش دهند و باعث عفونت کمتری شوند. محققان دریافتند که چندین ماده موجود در دهانشویه ها از جمله الکل می تواند باعث آسیب به پوشش لیپیدی خانواده ویروس های کرونا شود، هرچند بر روی ویروس کرونای جدید بررسی نشده است و این امر نیاز به بررسی دارد. البته باید به این نکته توجه کرد که میزان الکل موجود در دهانشویه ها نسبت به میزان آن در مواد ضدعفونی کننده (معمولا 70 درصد)  بسیار کمتر است و معمولا 14 تا 27 درصد است. ماده دیگر موجود در برخی دهانشویه ها کلروهگزیدین است که در شرایط آزمایشگاهی بر روی ویروس ها بررسی شده و هنوز تاثیر آن بر روی افراد بررسی نشده است. بنابراین به نظر می رسد اظهار نظر در این مورد هنوز قطعی نیست و نیاز به مطالعات و بررسی های بیشتر دارد و بسیاری از محققان استفاده از دهانشویه را به عنوان یک روش قطعی در پیشگیری از ویروس کرونا تایید نکرده و آن را توصیه نمی کنند. علاوه بر این، استفاده از سایر محلول ها برای ضدعفونی بینی و یا مجاری تنفسی نیز به منظور پشگیری از ابتلا به کووید-19 تایید نشده است و همچنان اقدامات پیشگیرانه ای که توسط سازمان بهداشت جهانی و یا سایر سازمانهای معتبر ارایه شده شامل شستشوی مکرر دست ها، عدم حضور در تجمعات، حفظ فاصله فیزیکی، پیشگیری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان و استفاده از ماسک تا دستیابی به روش های مطمئن پیشگیری از این بیماری است. 

نتیجه‌گیری

تاکنون استفاده از محلول های ضدعفونی و یا دهانشویه برای جلوگیری از ابتلا و یا کاهش میزان عفونت کرونا ویروس جدید، تایید نشده است و بررسی امکان اثرگذاری آنها نیاز به مطالعات و بررسی های بیشتری از سوی جوامع علمی دارد.

منابع

 

  1. O’Donnell V et al. Potential role of oral rinses targeting the viral lipid envelope in SARS-CoV-2 infection. Function, zqaa002, https://doi.org/10.1093/function/zqaa002 (Accessed 28 May 2020)
  2. https://www.listerine.com/covid-19-update
  3. https://www.healthline.com/health-news/can-mouthwash-help-stop-covid-19#It-kills-the-virus,-but-its-not-the-best-defense.
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/mouthwash-may-reduce-spread-of-the-new-coronavirus#Mouthwashes-might-be-effective