۱۳۹۹/۰۱/۳۱

آیا پاشیدن الکل بر روی سطح بدن باعث از بین رفتن ویروس کرونا از روی پوست می شود؟

آیا پاشیدن الکل بر روی سطح بدن باعث از بین رفتن ویروس کرونا از روی پوست می شود؟ 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

ویروس‌های کرونا ممکن است در همه جا و بر روی هر سطحی وجود داشته باشند و ممکن است طی فعالیت های روزانه، افراد را آلوده و بیمار کنند. شست و شوی دست ها و سطوح بدن در مواقع نیاز، توسط آب و صابون و یا استفاده از ضدعفونی کننده های بر پایه الکل، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان برای پیشگیری از بیماری انجام داد. 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا توصیه کرده است که در صورت دسترسی به آب، دست ها با آب تمیز و صابون شسته شوند و از آنجا که به کارگیری محلول 70 درصد الکل و آب، باعث خشک و خشن شدن پوست می شود، برای شستشوی دست و سطوح بدن، نباید از آن به عنوان جایگزین آب و صابون استفاده کرد. اما در زمان تردد در سطح شهر و انجام خرید، استفاده از ضدعفونی کننده‌های الکلی و یا به کارگیری دستمال مرطوب آغشته به الکل، می‌تواند روش مؤثری برای از بین بردن ویروس کرونا از روی دست باشد. هر یک از ضدعفونی کننده های الکلی، دستورالعمل متفاوتی دارند و تعداد مجاز اسپری کردن و مدت زمان باقی ماندن آنها بر روی دست‌ها و سطح بدن متفاوت است. ضروری است که طبق دستورالعمل هر ضدعفونی کننده عمل شود، علاوه بر این لازم است تمام قسمت های دست (از جمله فضاهای بین انگشتان و زیر ناخن ها) با الکل آغشته شود. در همین زمینه همچنین به یاد داشته باشید که الکل 70 درصد نیز باید به مدت 30 ثانیه بر روی سطوح بدن باقی بماند تا باعث نابودی ویروس شود.

نتیجه‌گیری

شستن دست ها و سطوح بدن با آب و صابون به طور کلی انتخاب مناسب تری از بکاربردن الکل است. اما در مواقع عدم دسترسی به آب و صابون، می توان از ضدعفونی کننده های الکلی با غلظت 70 درصد به عنوان جایگزین استفاده کرد.

منابع

  1. Dyer DL, Gerenratch KB, Wadhams PS. Testing a new alcohol-free hand sanitizer to combat infection. AORN journal. 1998 Aug 1;68(2):239-51.
    Vessey JA, Sherwod JJ, Warner D, et al. Comparing Hand Washing to Hand Sanitizers in Reducing Elementary School Student's Absenteeism. Pediatric nursing. 2007 Jul 1;33(4).
  2. https://www.cdc.gov/handwashing/pdf/hand-sanitizer-factsheet.pdf
  3. https://nypost.com/2020/03/02/hand-washing-or-hand-sanitizer-whats-more-effective-against-coronavirus/
  4. https://www.cdc.gov/handwashing/show-me-the-science-handwashing.html
  5. https://www.wired.co.uk/article/alcohol-kills-coronavirus-myth-busting