۱۳۹۹/۰۱/۱۶

آیا اهدای خون در زمان همه‌گیری بیماری کرونای جدید اقدام صحیحی است؟

آیا اهدای خون در زمان همه‌گیری بیماری کرونای جدید اقدام صحیحی است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

همه‌گیری جهانی بیماری کرونای جدید به صورت گسترده‌ای فعالیت‌های مختلف را مختل کرده است. یکی از این فعالیت‌ها که در تامین سلامت جامعه نیز دخالت دارد، اهدای خون است. این در حالی است که کشور به جهت تامین ذخیره‌ی خونی موردنیاز برای نجات جان بیماران، همچنان به مشارکت و اهدای خون افراد سالم نیازمند است. ترس و نگرانی بسیاری از اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان خون این است که آیا اهدای خون در زمان همه‌گیری بیماری کرونا، تهدیدی برای سلامتی آن‌ها است یا خیر؟ 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

سازمان خون کانادا اعلام کرده است، هیچ شواهدی مبنی بر این‌که ویروس کرونا از طریق خون منتقل شود وجود ندارد. این سازمان بیان کرده است که ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است و عمدتا دستگاه تنفسی افراد را هدف قرار می‌دهد. البته این احتمال نیز وجود دارد که دستگاه گوارش نیز مقصد این ویروس باشد. بنابراین ابتلای افراد به بیماری کرونا عمدتا از طریق استنشاق یا خوردن ویروس است نه انتقال خون. بخش خون و پیوند سیستم ملی سلامت انگلیس هم با بیان این‌که ویروس کرونا از طریق اهدای خون انتقال نمی‌یابد، از اهداکنندگان خون دعوت کرده است در صورتی که مبتلا یا مشکوک به بیماری کرونا نیستند، با رعایت همه اقدامات پیشگیرانه و با توجه به مقررات محلی، برای اهدای خون اقدام کنند.

نتیجه‌گیری

با توجه به شواهد موجود که نشان می‌دهد ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود، اهدای خون افراد سالم در زمان شیوع بیماری کرونا با در پیش گرفتن همه احتیاطات مربوط به پیشگیری از بیماری ایرادی ندارد. 

منابع

  1. https://blood.ca/en/stories/why-you-wont-get-covid-19-from-a-blood-transfusion
  2. https://my.blood.co.uk/KnowledgeBase/Index/coronavirus
  3. https://www.blood.co.uk/news-and-campaigns/news-and-statements/coronavirus-covid-19-updates/