۱۳۹۹/۰۶/۱۱

آیا اگر تجمعات و مراسم عزاداری در فضای باز و با رعایت فاصله فیزیکی و زدن ماسک باشد باز هم احتمال ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد؟

آیا اگر تجمعات و مراسم عزاداری در فضای باز و با رعایت فاصله فیزیکی و زدن ماسک باشد باز هم احتمال ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

مقدمه: با توجه به نزدیکی ایام محرم، یکی از مسائل مهم این روزهای همه گیری کرونا در ایران و سایر کشورهای اسلامی، چگونگی برگزاری مراسم عزاداری در این ایام و بررسی امکان برگزاری این مراسم است. در این زمینه نظرهای تخصصی و غیرتخصصی فراوانی داده شده است. یکی از این نظرات، برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای باز و با زدن ماسک و حفظ فاصله ی فیزیکی است. حال قصد داریم احتمال انتقال ویروس کرونا در شرایط مذکور را بررسی کنیم.

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

بر اساس توصیه ی سازمان جهانی بهداشت، در دوران کرونا مراسم و تجمعات، می تواند کانون انتشار این بیماری باشد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا عنوان کرده است که تجمعات افراد بر اساس ویژگی های تجمع به چهار دسته ی کلی تقسیم بندی می شود:
-    با کمترین خطر: فعالیت ها و گردهمایی های صرفا مجازی.
-    با خطر متوسط: گردهمایی های کوچک افراد که در آن همه با فاصله ی حداقل 1.8 متری از یکدیگر و با داشتن ماسک حضور دارند و چیزی (اشیا و خوراکی) بین افراد رد و بدل نمی شود. همچنین همگی افراد از یک منطقه می آیند (از یک شهر، روستا، محله)
-    با خطر زیاد: گردهمایی با تعداد متوسط افراد و با رعایت فاصله گذاری و داشتن ماسک، اما افراد از مناطق مختلفی دور هم جمع شده اند.
-    با خطر بالا: گردهمایی های بزرگ که حفظ فاصله گذاری در آن ها دشوار است و افراد نیز از مناطق مختلفی دور هم جمع شده اند.
بر همین اساس توصیه شده است که  برای پیشگیری از انتقال بیشتر ویروس، از تجمعات با کمترین خطر استفاده شود. اما بطور کلی تجمعات در فضاهای باز و با رعایت فاصله گذاری و داشتن ماسک نسبت به فضاهای بسته خطر کمتری دارند. بر اساس مطالعه‌ای، خطر ابتلا در مراسم در فضای بسته، 20 برابر بیشتر از فضاهای باز است اما همچنان گزارش هایی از ابتلای افرادی که در فضاهای باز در تجمعات شرکت کرده اند وجود دارد. برخی از پزشکان و محققان نیز ادعا دارند که اگر مراسمی در فضای باز برگزار شود و فاصله گذاری فیزیکی 2 متری، داشتن ماسک مناسب و استفاده صحیح از آن و ضدعفونی کردن دست ها و نکات بهداشتی به خوبی رعایت شود، خطر انتقال به شدت پائین می آید و به حدی می رسد که قابل چشم پوشی است.

نتیجه‌گیری

بنظر می رسد در صورتی که تمامی نکات و مسائل بهداشتی، از قبیل رعایت فاصله ی فیزیکی 2 متری، داشتن ماسک، عدم تماس با اشیا مشترک و خوراکی ها (عدم توزیع غذا و نوشیدنی نذری) و ضدعفونی کردن دست ها رعایت شود، خطر انتقال ویروس کرونا پایین می آید. اما باید در نظر داشت اولا این خطر هنوز در حد صفر نیست (و شواهد در این زمینه کامل نیستند) و دوما رعایت این شرایط در مراسم با حضور افراد زیاد مشکل خواهد بود.

منابع

 

  1. https://www.who.int/publications/i/item/10665-332235
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/downloads/community/COVID19-events-gatherings-readiness-and-planning-tool.pdf
  3. https://www.nytimes.com/2020/07/03/well/live/coronavirus-spread-outdoors-party.html
  4. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.02.28.20029272v2
  5. https://covid19.colorado.gov/safer-at-home/outdoor-events
  6. https://www.nsnews.com/news/risk-of-transmitting-covid-19-outdoors-is-negligible-says-health-officer-1.24127315