۱۴۰۱/۰۱/۲۲

حضور دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 21 فروردین 1401 به همراه دکتر علیرضا اولیائی منش معاون بهداشت و دکتر اکبر فتوحی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران در موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران

دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 21 فروردین 1401 به همراه دکتر علیرضا اولیائی منش معاون بهداشت و دکتر اکبر فتوحی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشستی با رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت، اعضای هیئت علمی و کارشناسان موسسه ملی تحقیقات سلامت دیدار و گفتگو کردند.

بازدید رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از موسسه ملی تحقیقات سلامت

 

دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 21 فروردین 1401 به همراه دکتر علیرضا اولیائی منش معاون بهداشت و دکتر اکبر فتوحی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشستی با رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت، اعضای هیئت علمی و کارشناسان موسسه ملی تحقیقات سلامت دیدار و  گفتگو کردند.

ایشان موسسه را به عنوان مغز متفکر و چراغ راهنمای نظام سلامت کشور مطرح نموده و گفت  این مرکز توانمندی بسیاری در پاسخ سریع به سوالات اساسی مدیریت سلامت کشور دارد و پژوهش های این مرکز را در کاهش خطاها ضروری و برای اصلاح نظام سلامت کشور مهم دانست و گفت: بدون انجام پژوهش های مرکزی که نقش دیده بانی نظام سلامت را بر عهده دارد نمیتوانیم درست برنامه ریزی کنیم و نقش این مرکز را در پرهیز از افراط و تفریط برنامه‌ریزی سلامت مؤثر در کشور دانست و گفت: این مرکز توانمندی بسیاری در پاسخ سریع به سؤالات اساسی مدیریت سلامت کشور دارد و باعث می شود مدیران براساس نتایج این تحقیقات برنامه‌ریزی کنند.

و همچنین دکتر قناعتی بر توسعه پژوهش‌های مرتبط با حوزه بهداشت تأکید کرد و گفت: بهداشت اولویت اصلی دانشگاه است و در جهت توسعه برنامه پزشک خانواده و دیگر برنامه‌های مرتبط  با این حوزه دانشگاه حتماً حمایت خواهد کرد.

ایشان بابیان اینکه باید قدر تلاش‌های این موسسه را دانست گفت: برای هر تغییری ساختاری باید دلایل کافی وجود داشته باشد و این تغییر براساس سه معیار اصلی مانند شایسته‌سالاری، عملیاتی بودن و پرهیز از فساد موردتوجه قرار گیرد در غیر این صورت تغییر ساختار منجر به افت مجموعه می شود

در پایان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از رئیس و مدیران گروه موسسه ملی تحقیقات سلامت خواست، حوزه ارتباطی خود را با وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی و رسانه‌ها افزایش دهند و با انتشار نتیجه پژوهش‌های انجام شده در موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران، ذهن مسئولان و جامعه نسبت به موضوعات مهم نظام سلامت پویا نماید.

 در ادامه دکتر اکبری ساری رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت ماموریت های اصلی این مرکز را، دیده بانی سلامت جمعیت و نظام سلامت، پاسخ سریع به سوالات علمی سیاستگذاران، طرح های کاربردی (HPSR)  و کلان نظام سلامت و موارد بسیار دیگر برشمرد و گفت: برنامه های مشترک بسیاری با معاونت های وزارت بهداشت درحال انجام است.

رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت با اشاره به مهمترین برنامه موسسه ملی تحقیقات سلامت گفت: تقویت ظرفیت های ملی به منظور سیاستگذاری اگاه از شواهد، مهمترین برنامه این موسسه است. اجرای این طرح، به مدیریت پژوهش های نظام سلامت کمک بسیاری می‌کند و دغدغه مسئولان وزارت بهداشت در انجام پژوهش های کاربردی و در راستای پاسخ به نیاز جامعه را تا حد زیادی تامین می کند.

دکتر اکبری ساری در جمع بندی سخنان خود گفت: موسسه در طول زمان دچار فراز و فرود های بسیاری بوده ولی باوجود چالش های متعدد همچنان نقش محوری در تقویت نظام سلامت دارد و برخی فعالیت ها و کارکردهای آن جایگزین ندارد.

سپس مدیران و‌ اعضای هیات علمی گروه درخصوص وظایف و کارکردهای موسسه، چالش های موجود و نحوه اجرای طرح ها و پیمایش ها توضیح دادند.