۱۳۹۹/۱۱/۲۶

آیا مصرف شربت تئوفیلین جی برای پیشگیری از عفونت ریه در زمان ابتلا به کرونا موثر است؟

آیا مصرف شربت تئوفیلین جی برای پیشگیری از عفونت ریه در زمان ابتلا به کرونا موثر است؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

تئوفیلین، نام دارویی است که شل کننده و گشاد کننده مجاری هوایی بوده و به دلیل ایجاد آرامش در مجاری هوایی منقبض شده و ایجاد تنفس راحت تر، در بیماری آسم و بیماری های مشابه استفاده می شود. هم چنین این دارو باعث افزایش قدرت انقباض دیافراگم می شود. دیافراگم ماهیچه ای است که در قسمت تحتانی حفره قفسه سینه قرار دارد و انقباضات آن با قدرت حرکات تنفسی مطابقت دارد. هنگامی که تنفس دشوار می شود، این عضله بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. استفاده از تئوفیلین می تواند قدرت جدیدی به این عضله مهم تنفسی بدهد. حال سوال این است آیا مصرف شربت تئوفیلین جی برای پیشگیری از عفونت ریه در زمان ابتلا به کرونا موثر است؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

در یک مطالعه ی مروری، به درمان های تجربی و استراتژی های پیشگیرانه برای کووید-19 از جمله نقش تئوفیلین جی در مقدار کم در پیشگیری از درگیری بافت پوششی کیسه های هوایی ریه پرداخته شده است. با این حال لازم است مطالعات کارآزمایی بالینی بیشتری در جهت قطعیت مصرف تئوفیلین جی صورت گیرد.

نتیجه‌گیری

در یک مطالعه ی مروری با موضوع درمان های تجربی و استراتژی های پیشگیرانه کووید-19 ، به نقش تئوفیلین جی در کاهش درگیری بافت های پوششی ریه اشاره شده است . با این حال  لازم است مطالعات کارآزمایی بالینی بیشتری برای قطعیت این موضوع انجام گیرد.

منابع

  1. https://www.vin.com/covid/default.aspx?pid=25078&catId=102894&id=4951421&ind=952&objTypeID=1007
  2. https://www.nationaljewish.org/conditions/medications/asthma-medications/longterm/theophylline-faqs
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7335654/