۱۳۹۹/۰۵/۱۱

کف کفش را هر چند وقت یکبار و چگونه ضدعفونی کنیم؟

کف کفش را هر چند وقت یکبار و چگونه ضدعفونی کنیم؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

با توجه به اینکه یکی از راه های انتقال ویروس کرونا می تواند سطوح آلوده باشد و اینکه این ویروس قابلیت فعال ماندن از چند ساعت تا چند روز را بر روی سطوح مختلف دارد و کفش‌ها نیز می‌توانند انواع میکروب‌ها و ویروس‌ها همانند کرونا را حمل کنند، این سوال مطرح می شود که در چنین شرایطی، کف کفش را چگونه و هرچند وقت یکبار باید ضدعفونی کرد؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

کف کفش به علت تماس مکرر با زمین و یا سایر سطوح آلوده می تواند به ویروس کرونا آلوده شود. این ویروس ممکن است بین سه تا پنج روز بر کف کفش باقی بماند. در مطالعه انجام شده توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای امریکا در بیمارستانی در ووهان چین مشخص شد، ویروس کرونای جدید می تواند روی کفش باقی بماند و کف کفش نیمی از کارمندان بخش درمانی آلوده به ویروس کرونا بود ولی عفونی بودن آن هنوز مشخص نیست. لذا شستن کفش های قابل شستشو توصیه شده است. علاوه بر این امکان انتقال آلودگی توسط کفش ها تنها در صورتی خواهد بود که پس از تماس دست با کفش ها، دستها با دهان، بینی و یا صورت تماس پیدا کنند. به منظور جلوگیری از گسترش آلودگی توسط کفش ها راهکارهای زیر توصیه شده است:
-    کفش های آلوده را در فضایی خارج از محیط داخلی منزل نگهداری کنید.
-     حتی الامکان از کفش های لاستیکی بدلیل اینکه به راحتی می توان آنها را با آب و صابون شست و ضدعفونی کرد استفاده کنید.
-    در صورت استفاده از دستمال های الکلی و یا اسپری الکل حداقل 70 درصد  اجازه دهید تا الکل برای چند دقیقه بر روی کفش باقی بماند تا از ضدعفونی شدن آن اطمینان حاصل شود. در برخی منابع استفاده از دستمال برای ضدعفونی کردن به دلیل پخش بیشتر آلودگی توصیه نشده است. علاوه بر آن استفاده از سایر محلول های ضدعفونی کننده سطوح وایتکس (آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم) رقیق شده نیز ذکر شده است.
-    از مسواک های مستعمل و یا ارزان قیمت که به محلول آغشته باشد می توانید برای ضدعفونی کردن ته کفش استفاده کنید.
-    در صورت امکان برای شستن کفش ها از ماشین لباسشویی با آب گرم استفاده کنید.
-    دست های خود را بعد از لمس کفش‌ها به خوبی شسته و مرتباً از ضد عفونی کننده بر روی سطوح جاکفشی استفاده کنید.
-    تا حد امکان از پوشیدن کفش بند دار که مجبور به باز و بسته کردن مکرر آن ها و تماس دست با بند کفش هستید خودداری کنید.

نتیجه‌گیری

علیرغم اینکه انتقال ویروس تنها از طریق تماس دست با کفش و سپس لمس صورت، دهان و یا بینی بوده و بطور کلی احتمال انتقال کم است، بهترین راهکار برای جلوگیری از گسترش آلودگی توسط کفش ها قرار دادن آنها در ورودی منزل است.  در صورتی که کفش ها قابل شستشو باشند، شستن آنها توصیه می شود و چنانچه قابل شستشو نباشند استفاده از الکل و یا سایر محلول های ضدعفونی کننده،  با استفاده از وسایلی همچون مسواک برای تمیز کردن کف کفش توصیه شده است. شستشوی دست ها پس از لمس کفش ها نبایستی فراموش شود.

منابع

 

  1. http://treatment.sbmu.ac.ir/uploads/9-zedofooni_abzar.pdf
  2. https://www.nytimes.com/2020/04/17/well/live/coronavirus-contagion-spead-clothes-shoes-hair-newspaper-packages-mail-infectious.html
  3. https://www.cnet.com/health/can-coronavirus-live-on-your-clothes-and-shoes-heres-what-we-know/
  4. Guo, Z., Wang, Z., Zhang, S., Li, X., Li, L., Li, C....Chen, W. (2020). Aerosol and Surface Distribution of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 in Hospital Wards, Wuhan, China, 2020. Emerging Infectious Diseases, 26(7), 1583-1591. https://dx.doi.org/10.3201/eid2607.200885.
  5. https://www.tasnimnews.com/en/news/2020/04/13/2242920/medical-workers-urged-to-disinfect-shoes-as-covid-19-can-be-spread-on-soles
  6. https://www.businessinsider.com/how-to-disinfect-shoes-during-coronavirus-according-to-health-experts-2020-4#5-if-you-can-throw-your-shoes-in-the-washing-machine-regularly-5
  7. https://salameno.ir/detail/45631413