۱۳۹۹/۰۲/۰۵

آیا نیاز است فردی که از بیمار مبتلا به کووید 19 در منزل مراقبت می کند برای محافظت از چشم، عینک بزند؟

آیا نیاز است فردی که از بیمار مبتلا به کووید 19 در منزل مراقبت می کند برای محافظت از چشم، عینک بزند؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

در برخی موارد نیاز است بیماران مبتلا به کووید 19 در منزل بمانند و مراقبت ها را در منزل دریافت کنند. این بیماران کسانی هستند که علائم بالینی خفیف دارند، یا قبلا در بیمارستان بستری شده اند و بعد از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند، یا به دلیل ایمن نبودن محیط بیمارستانها، بهتر است در منزل مراقبت دریافت کنند. در صورت نیاز به ارائه مراقبت در منزل، رعایت دستورالعمل مراقبت از بیمار، برای مراقبت کننده و دیگر اعضای خانه الزامی است. سوالی که برای برخی خانواده‌ها پیش می آید این است که براساس دستورالعمل مذکور، آیا نیاز است فردی که از بیمار مبتلا به کرونا در منزل مراقبت می کند برای محافظت از چشم، عینک بزند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

برای اطلاع از نکاتی که برای مراقبت از بیمار مبتلا به کووید 19 در منزل باید رعایت کنیم، به مستندات تهیه شده قبلی (اینجا) مراجعه فرمایید. در میان این موارد، مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماریهای امریکا و سازمان بهداشت جهانی، برای فرد مراقبت کننده توصیه کرده اند که از پوشش پارچه ای صورت استفاده شود (شکل زیر) و به شدت از تماس دست با بینی، دهان و چشم بیمار و هم فرد مراقبت کننده اجتناب کنند.  

همچنین استفاده از عینک، به عنوان یکی از وسایل حفاظت فردی، تنها برای کارکنان خدمات سلامت توصیه شده است. لازم به ذکر است براساس نتایج یک مطالعه، استفاده صرف از عینک (بدون در نظر گرفتن بقیه وسایل و اقدامات) حفاظتی را ایجاد نمی کند. در هنگام استفاده از عینک به این نکته توجه شود که جابجایی عینک با دست آلوده صورت نگیرد.

نتیجه‌گیری

با توجه به شواهد موجود به نظر نمی رسد استفاد از عینک برای حفاظت چشم در زمان مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا ضروری باشد. بدیهی است رعایت موارد بهداشتی و پیشگیرانه توصیه شده مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی (فاصله فیزیکی)، شستشوی مرتب دست، عدم تماس دست با بینی، چشم و دهان و تمیز و ضدعفونی کردن وسایل و سطوح ضروری است.

منابع

  1. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331215/WHO-2019-nCov-IPCPPE_use-2020.1-eng.pdf
  2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cloth-face-cover.html
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/care-for-someone.html
  4. https://www.cebm.net/covid-19/what-is-the-efficacy-of-eye-protection-equipment-compared-to-no-eye-protection-equipment-in-preventing-transmission-of-covid-19-type-respiratory-illnesses-in-primary-and-community-care/