۱۳۹۹/۰۳/۱۱

آیا استفاده از اتو بخار برای از بین بردن ویروس کرونا روی لباس می تواند کافی باشد؟

آیا استفاده از اتو بخار برای از بین بردن ویروس کرونا روی لباس می تواند کافی باشد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

همانطور که می دانیم، راه اصلی انتقال ویروس کرونا تماس مستقیم شخص به شخص و از طریق قطرات تنفسی فرد بیمار حین سرفه، عطسه یا صحبت کردن است. علاوه براین، ممکن است قطرات آلوده بر روی سطوح اطراف بیمار قرار گیرند و با توجه به اینکه این ویروس قادر است تا چند ساعت بر روی سطوح به صورت فعال باقی بماند، بنابراین، ممکن است سطوح مختلف به عنوان منشأ انتقال ویروس عمل کنند. یکی از سطوحی که ممکن است در انتقال عفونت نقش داشته باشند، لباس ها هستند. به همین دلیل شناسایی روش های از بین بردن ویروس بر سطح لباس ها بسیار حائز اهمیت است و نقش بسزایی در پیشگیری از انتقال عفونت بین افراد خواهد داشت. حال این سوال مطرح می شود که آیا استفاده از اتوی بخار می تواند در از بین بردن ویروس کرونا از سطح لباس ها موثر باشد.  

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

مطالعات نشان می دهد که ویروس کرونا به حرارت حساس است. اما از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان درجه حرارت اعمال شده و مدت زمان قرارگیری آن در معرض حرارت بستگی دارد. بطور مثال، مطالعات اخیر نشان داده اند که ویروس کرونا پس از پنج دقیقه قرار گرفتن در معرض حرارت70 درجه سانتی گراد از بین می رود. البته مدت زمان لازم برای از بین رفتن ویروس با استفاده از حرارت، نسبت عکس با میزان درجه حرارت دارد و هر چقدر دما کمتر شود، زمان بیشتری برای از بین رفتن ویروس لازم خواهد بود. با وجود مطالب ذکر شده، سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های امریکا هیچ توصیه ای مبنی بر استفاده از اتوی بخار به منظور پاکسازی لباس ها از ویروس کرونا اعلام نکرده اند. بر طبق گزارش های این دو سازمان، بهترین روش جهت پاکسازی لباس ها، حوله ها و دیگر پارچه ها شست و شوی آنها با آب گرم 90 – 60 درجه سانتی گراد و صابون، ضد عفونی یا پاک کننده های مناسب و خشک کردن آنها زیر نور آفتاب است. بعد از شستشوی لباس، اتو کردن آن بویژه با بخار گرم نتیجه بهتری دارد. عدم توصیه برای استفاده از اتو برای پاکسازی لباس ها از ویروس به معنی بی اثر بودن آن نیست و ممکن است به این دلیل باشد که دست یابی به حرارت، رطوبت و مدت زمان لازم جهت از بین بردن ویروس با اتو در منزل سخت است. 

نتیجه‌گیری

با وجود حساسیت ویروس کرونا نسبت به حرارت، بهتر است برای پاکسازی لباس ها طبق دستورالعمل های اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نسبت به شست و شوی لباس ها اقدام شود. در حال حاضر، استفاده از آب داغ و صابون بهترین راهکار برای ضدعفونی لباس ها است. شست و شو با آب و مواد شوینده کفایت می کند و استفاده از اتو بخار ضرورت ندارد.

منابع

 

 

  1. World Health Organization. Water, sanitation, hygiene, and waste management for the COVID-19 virus: interim guidance, 23 April 2020. World Health Organization; 2020.
  2. Chin A, Chu J, Perera M, Hui K, Yen HL, Chan M, Peiris M, Poon L. Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions. medRxiv. 2020 Jan 1.
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/disinfecting-your-home.html.
  4. World Health Organization. Home care for patients with COVID-19 presenting with mild symptoms and management of their, Interim guidance, 17 February 2020.
  5. https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/eng-mythbusting-ncov-(33).tmb-1920v.png.
  6. Doing laundry during the coronavirus outbreak, https://partner.sciencenorway.no/epidemic-oslomet-virus/doing-laundry-during-the-coronavirus-outbreak/1665532
  7. Can Steam Kill Viruses? https://www.shape.com/lifestyle/mind-and-body/can-steam-kill-viruses