۱۳۹۹/۰۲/۰۴

آیا می‌توان در همه‌گیری بیماری کرونا درمان ناباروری را ادامه داد؟

آیا می‌توان در همه‌گیری بیماری کرونا درمان ناباروری را ادامه داد؟

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

بسیاری از زوج‌ها که در حال دریافت خدمات مربوط به درمان ناباروری هستند یا تصمیم دارند درمان خود را شروع کنند، نگران این موضوع هستند که آیا در زمان همه گیری بیماری کرونا می‌توانند درمان خود را ادامه داده یا شروع کنند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

باتوجه به اینکه اطلاعات کمی در خصوص ویروس کرونای جدید و رفتار آن وجود دارد، اقدامات مختلفی از سوی مراکز درمانی ناباروری در حال انجام است. در خصوص ادامه درمان بیماران نابارور نیز اقدامات مختلفی صورت گرفته است. برای نمونه برخی از مراکز درمانی توصیه می کنند بیمارانی که در حال گذراندن چرخه تازه آی وی اف هستند و یا داروهای مربوطه را شروع کرده‌اند، دوره درمان خود را ادامه دهند. از سوی دیگر انجمن باروری انگلیس، انجمن باروری آمریکا و انجمن تولیدمثل و جنین‌شناسی اروپا همگی تاکید دارند با توجه به اثرات ناشناخته ویروس کرونا بر روی جنین و حاملگی و با وجود شرایط اضطراری بهداشت عمومی، هیچ چرخه درمان ناباروری در حال حاضر نباید آغاز شود. این بدان معنی است که هیچ چرخه القایی تخمک گذاری، آی یو آی، آی وی اف تازه یا انتقال جنین منجمد نباید انجام شود. لازم به ذکر است مطالعات اولیه نشان می‌دهد ویروس کرونا بر روی بافتهای یخ زده مانند تخمک، جنین و اسپرم تاثیری ندارد.

نتیجه‌گیری

شواهد بیشتری در خصوص ادامه درمان ناباروری در دوران همه‌گیری بیماری کرونا لازم است. بنابراین پیشنهاد می‌شود بیمارانی که درمان خود را شروع کرده‌اند، با نظر پزشک، درمان را ادامه داده و آن‌دسته که هنوز اقدام درمانی خاصی در این رابطه انجام نداده‌اند درمان خود را تا بهبود شرایط به تاخیر بیندازند.
 

منابع

  1. https://www.brighamandwomens.org/covid-19/infertility-and-covid-19
  2. https://www.eshre.eu/Press-Room/ESHRE-News
  3. https://www.londonwomensclinic.com/covid-19/
  4. https://www.thefertilitypartnership.com/blog/coronavirus-health-information/