۱۳۹۸/۰۹/۲۷

نشست تخصصی حاکمیت نظام سلامت و توان سازمانی در اجرا و اعمال سیاستگذاری آگاه از شواهد

با حضور رئیس دانشگاه، نشست تخصصی حاکمیت نظام سلامت و توان سازمانی در اجرای سیاست‌گذاری آگاه از شواهد، با سخنرانی دکتر رشیدیان مدیر اطلاعات، شواهد و تحقیقات دفتر منطقه مدیترانه شرقی برگزار شد.

در این نشست که به همت موسسه ملی تحقیقات سلامت عصرگاه چهارشنبه 27 آذر 98 در سالن شورای حکیم برگزار شد، دکتر فتوحی رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت  با اشاره به اهداف  تشکیل آن گفت: در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، سندی به‌منظور توسعه هرچه بیشتر به‌کارگیری دانش در تصمیم‌گیری‌های حوزه سلامت به تصویب رسید.
وی افزود: براین اساس از دکتر رشیدیان به‌عنوان مدیر اطلاعات، شواهد و تحقیقات دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی دعوت کردیم تا برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی را به‌منظور به‌کارگیری بیشتر علم و شواهد علمی در تصمیم‌گیری‌های نظام سلامت را بررسی کنند و در ادامه بحث و تبادل‌نظر صورت گیرد.
رییس موسسه ملی تحقیقات سلامت بابیان اینکه نظام سلامت کشور در سطوح مختلف تصمیم‌گیری‌های خود از شواهد علمی استفاده می‌کند افزود: در کشورمان ظرفیت‌سازی و سرمایه‌گذاری بسیاری در زمینه تولید شواهد علمی و نهادسازی انجام‌شده به‌طوری‌که مراکز تحقیقات متعددی در زمینه تولید شواهد علمی فعالیت دارند و دانشگاه‌های بسیاری توسعه‌یافته‌اند، اما اینکه چگونه ساختارها و برنامه‌های  متعدد کشور را در این زمینه هماهنگ کنیم موضوعی است که در این نشست به آن می‌پردازیم.
سپس دکتر رشیدیان مدیر اطلاعات، شواهد و تحقیقات دفتر منطقه مدیترانه شرقی  با ابراز خرسندی از حضور در این نشست گفت: مفاهیم تئوری بسیاری در این زمینه وجود دارد اما اگر نتوان آن‌ها را شفاف و به برنامه تبدیل کرد؛ اهداف مصوبه اجلاس وزرای بهداشت منطقه که امسال در تهران برگزار شد محقق نمی‌شود.
وی بابیان اینکه چهار سال به‌صورت گسسته و منسجم برای تدوین این سند در منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی کارشده افزود: مهم‌ترین توصیه این سند ایجاد ساختاری منسجم برای سیاست‌گذاری سلامت است و تعهدات مشخصی  برای سازمان جهانی بهداشت و وزرای بهداشت ایجاد کرده است.
دکتر رشیدیان زیرساخت‌های کشور در زمینه تولید شواهد علمی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم  ایران  جز چهار کشوری باشد که گام‌های عملیاتی انتظارات سند در سال اول را پیش ببرد. مصوبات اجلاس، از سوی وزیر بهداشت به حوزه‌های مختلف و ازجمله این سند به معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت ابلاغ شده که برنامه‌های خود را در این راستا ارائه دهند. 
وی با اشاره به محور سخنان خود در این نشست گفت: مفهوم سیاست‌گذاری سلامت، چالش‌های و شاخص‌های بزرگ منطقه، تعهدات سازمان بهداشت جهانی و کشورها ازجمله موضوعاتی است که به آن می‌پردازم.
در ادامه نشست دکتر رشیدیان به تشریح این سند و انتظارات آن از کشور پرداخت و سپس صاحب‌نظران حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.