۱۳۹۹/۰۷/۲۰

نحوه ضدعفونی کردن کارت های بانکی

نحوه ضدعفونی کردن کارت های بانکی 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

استفاده از کارت بانکی به جای اسکناس یکی از توصیه‌های بهداشتی مهم برای جلوگیری از ابتلا به کووید-19 است. کارت بانکی نیز ممکن است آلوده باشد و باید ضد عفونی شود. در این میان یکی از سوالاتی که به وجود می آید این است که راه درست ضدعفونی کردن کارت بانکی چیست که علاوه بر ضدعفونی آن، آسیبی به کارت وارد نشود. 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

به منظور ضد عفونی کارت بانکی به عنوان ابزار رایج پرداخت که روزانه چندین مرتبه در دستگاه‌های کارتخوان و خودپردازها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید مقداری محلول ضد عفونی آب و الکل (70 درصد) را بر روی کارت به صورت کامل اسپری کرد و سپس با یک دستمال کاغذی سطح کارت خشک شود. با توجه به وجود بخش مغناطیسی در کارت‌های بانکی به هیچ عنوان برای ضد عفونی کارت بانکی از اسکاچ یا سیم ظرفشویی یا دستمال‌های زبر استفاده نکنید چرا که بخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند و کارکرد کارت از بین می رود. توصیه می‌شود کارت بانکی را نزد خود نگه دارید و به هیچ فرد دیگری ندهید، در غیر این صورت پس از هر مرتبه تحویل دادن کارت به افراد دیگر، بهتر است کارت را ضد عفونی کنید. می توانید کارت (های) اعتباری خود را با همان مواد مخصوص ضدعفونی کردن دستها، ضدعفونی کنید یا از یک ماده ضد عفونی کننده قوی تر، مانند اسپری پاک کننده سطوح یا دستمال مرطوب الکلی (پد الکلی) استفاده کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند برای ضدعفونی کردن وسایل الکترونیکی و هوشمند خود از دستمال مرطوب یا اسپری های حاوی حداقل 70 درصد الکل استفاده کنید و سپس سطح وسیله را کاملاً خشک کنید.

نتیجه‌گیری

برای ضدعفونی کردن کارت های بانکی می توان از دستمال مرطوب یا اسپری های حاوی حداقل 70 درصد الکل استفاده کرد همچنین می توان از ضدعفونی کننده های دست و سطوح بر پایه الکل نیز استفاده کرد و سپس سطح کارت را کاملاً خشک کرد. به هیچ عنوان برای ضد عفونی کارت بانکی از اسکاچ یا سیم ظرفشویی یا دستمال‌های زبر استفاده نکنید چرا که بخش مغناطیسی کارت صدمه می‌بیند و کارکرد کارت از بین می رود.

منابع

 

 

  1. https://www.mashreghnews.ir/news/1047329/%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%B6%D8%AF-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85
  2. https://www.creditcards.com/credit-card-news/how-to-clean-your-credit-card/
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/disinfecting-building-facility.html