۱۳۹۹/۰۲/۱۰

آیا لازم است افراد مبتلا به بیماری آسم، برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19، اسپری تنفسی مورد استفاده را قبل از هر بار مصرف تمیز و ضدعفونی کنند؟

آیا لازم است افراد مبتلا به بیماری آسم، برای پیشگیری از ابتلا به کووید 19، اسپری تنفسی مورد استفاده را قبل از هر بار مصرف تمیز و ضدعفونی کنند؟ 

برای مشاهده تصویر کلیک کنیدمقدمه

بیماری هایی نظیر آسم، دیابت و بیماری های قلبی عروقی می توانند آسیب‌پذیری فرد در برابر ویروس‌ها را افزایش دهند. متخصصان علوم پزشکی بر این باورند که هرگونه بیماری تنفسی، نظیر بیماری کووید 19 باعث تشدید بیماری آسم می‌شود. مبتلایان به بیماری آسم (به ویژه نوع حاد آن)، بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌های شدید ناشی از ویروس‌های تنفسی قرار دارند. سؤالی که مطرح می شود این است که آیا لازم است افراد مبتلا به آسم، اسپری داروهای استنشاقی مورد استفاده خود را تمیز و ضدعفونی نمایند؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال 

در خصوص ضرورت ضدعفونی کردن اسپری استنشاقی مصرفی مبتلایان به بیماری آسم در زمان همه‌گیری جهانی کووید 19 شواهد علمی وجود ندارد. توصیه های موجود به این شرح هستند که مبتلایان به بیماری آسم،‌ داروهای استنشاقی خود را همیشه و به مقدار کافی در دسترس داشته باشند تا در صورت حضور در قرنطینه، نیازی به خروج از خانه نداشته باشند. سازمان‌های مرتبط با سلامت نیز تأکید می کنند که مبتلایان به آسم باید کلیه اصول بهداشتی شامل: شستن دست‌ها با آب و صابون، استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه، عدم تماس دست‌های آلوده با دهان، بینی و چشم‌ها را مورد توجه قرار دهند. افراد مبتلا به بیماری آسم باید بدانند که داروهای استروئیدی تجویز شده، سیستم ایمنی آنها را تضعیف نکرده و مصرف این داروها در طول همه‌گیری جهانی بیماری کووید 19، خطری برای آنها محسوب نمی شود. این بیماران بهتر است تا حد امکان از نبولایزر (دستگاهی که دارو را با استفاده از هوا و ذرات بسیار ریز آب به ریه های بیمار می رساند) کمتر استفاده کرده و در عوض از اسپری استنشاقی استفاده نمایند، زیرا در صورت ابتلای فرد به بیماری کووید 19، نبولایزر می تواند خطر پراکنده شدن ذرات ویروس در هوا را افزایش دهد. بنابراین در صورت ضرورت استفاده از نبولایزر، باید هر فرد دستگاهی اختصاصی داشته و این کار در محلی انجام شود که دیگران حضور ندارند. در صورت استفاده از نبولایزر شخصی، نیازی به ضدعفونی آن وجود ندارد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که بیماران مبتلا به آسم نه تنها در شرایط همه گیری جهانی کووید 19، بلکه همیشه، باید ملزومات درمانی نظیر نبولایزر و اسپری های استنشاقی خود را تمیز نگه داشته و از آلوده شدن آن جلوگیری نمایند. 

نتیجه‌گیری

به مبتلایان به بیماری آسم توصیه می شود اسپری‌های استنشاقی خود را همیشه به همراه داشته باشند و کلیه اصول بهداشتی شامل: شستن دست‌ها با آب و صابون، استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه، عدم تماس دست های آلوده با دهان، بینی و چشم‌ها را مورد توجه قرار دهند. بر شستن دست ها قبل از استفاده از اسپری های استنشاقی تأکید شده است. توصیه می شود همیشه اسپری های استنشاقی تمیز نگه داشته شده و از آلوده شدن آن جلوگیری شود؛ اما در صورت استفاده شخصی، نیازی به ضدعفونی کردن دایمی آن نیست.

منابع

  1. AAFA COMMUNITY SERVICES, Coronavirus (COVID-19): What People With Asthma Need to Know, 27 Mar 2020, https://community.aafa.org/blog/coronavirus-2019-ncov-flu-what-people-with-asthma-need-to-know
  2. Coronavirus (COVID-19) Advice, 19 Mar 2020, https://www.asthma.ie/news/coronavirus-covid-19-advice
  3. Pat Bass. Why Cleaning Your HFA Inhaler Is Important. February 09, 2020. https://www.verywellhealth.com/cleaning-hfa-inhaler-200900
  4. ASTHMA AND CORONAVIRUS (COVID-19) Q&A, March 26, 2020, https://asthma.ca/coronavirus-covid-19-and-asthma/
  5. Revisiting the Need for MDI Common Canister Protocols During the COVID-19 Pandemic, Mar 2020, https://ismp.org/resources/revisiting-need-mdi-common-canister-protocols-during-covid-19-pandemic